Eurofighter Typhoon

Poniedziałek, 15 stycznia 2024 (12:59) Aktualizacja Środa, 21 lutego 2024 (11:43)
Eurofighter Typhoon
Eurofighter Typhoon - najważniejsze informacje
Eurofighter Typhoon to jeden z najpowszechniejszych myśliwców państw NATO. /123RF/PICSEL

Eurofighter Typhoon - najważniejsze informacje

Eurofighter Typhoon. Co to za myśliwiec?

Eurofighter Typhoon to jeden z najnowocześniejszych wielozadaniowych myśliwców na świecie, który został zaprojektowany i wyprodukowany przez konsorcjum Eurofighter GmbH.

W skład tego konsorcjum wchodzą trzy główne europejskie firmy przemysłu obronnego: BAE Systems z Wielkiej Brytanii, Airbus z Niemiec i Francji oraz Leonardo z Włoch. Współpraca ta miała na celu stworzenie samolotu, który mógłby sprostać wymogom obronnym wielu europejskich państw.
 
Zaawansowane technologie użyte w Typhoonie pozwalają mu na wykonywanie szerokiej gamy misji. 

Jako myśliwiec wielozadaniowy jest zdolny do przeprowadzania działań powietrze-powietrze, powietrze-ziemia oraz misji rozpoznawczych. Jego zaawansowane systemy radarowe, elektroniczne oraz komputerowe czynią go jednym z najlepiej wyposażonych samolotów bojowych.

Uzbrojenie Typhoona to między innymi kanon Mauser BK-27 kal. 27 mm oraz pociski powietrze-powietrze takie jak AIM-120 AMRAAM, AIM-132 ASRAAM czy MBDA Meteor.

Do ataku na cele naziemne może wykorzystać bomby kierowane Paveway, pociski rakietowe Brimstone czy skrzydlate Storm Shadow.
 
Wiele krajów zdecydowało się na zakup Eurofightera. Oprócz czterech krajów-podmiotów programu (Wielka Brytania, Niemcy, Włochy i Hiszpania), samolot został zakupiony także przez Austrię, Oman, Katar oraz Arabię Saudyjską.
 
Jeśli chodzi o udział w konfliktach zbrojnych, Eurofighter Typhoon był używany w operacjach bojowych, głównie w misjach nadzoru powietrznego. Wielka Brytania używała Typhoonów w operacjach nad Libią w 2011 roku podczas interwencji międzynarodowej. Samoloty te pełniły również rolę w misjach nadzoru powietrznego nad krajami bałtyckimi w ramach działań NATO.

Eurofighter Typhoon - Wiadomości