Pokaz siły pod Malborkiem. Te myśliwce to szpica NATO [WIDEO]
Na wojskowym lotnisku pod Malborkiem zaroiło się od niezwykłych myśliwców sił powietrznych Polski, Wielkiej Brytanii oraz Szwecji. Mają zabezpieczyć wschodnią flankę NATO w regionie Morza Bałtyckiego w ramach misji Enhanced Air Policing. Udało nam się zajrzeć do serca tej operacji, jakim jest 22. Baza Lotnictwa Taktycznego oraz uwiecznić starty trzech samolotów: MiG-29, Eurofighter Typhoon oraz JAS-39 Gripen.

Spis treści:
Siła NATO skupiona pod Malborkiem
22. Baza Lotnictwa Taktycznego im. gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego w rejonie Malborka jest jednym z najważniejszych miejsc dla bezpieczeństwa NATO. To jednostka, do której kraje Sojuszu regularnie przebazowują swoje siły lotnicze w ramach rotacji do misji Enhanced Air Policing. Jej celem jest utrzymanie prezencji, nadzoru oraz odstraszania poprzez regularne patrole oraz umożliwienie szybkiej reakcji na naruszenia przestrzeni powietrznej państw wschodniej flanki NATO 24 godziny na dobę. W przypadku Malborka monitorowanym rejonem jest przede wszystkim Morze Bałtyckie. Enhanced Air Policing wdrożony w 2014 roku po aneksji Krymu, ma być jasnym sygnałem szczególnie dla Rosji. Nie ma co ukrywać, że w obecnych czasach taka prezencja jest szczególnie ważna.
Obecnie w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego obok polskich sił z myśliwcami MiG-29, znajduje się kontyngent z Wielkiej Brytanii z sześcioma samolotami Eurofighter Typhoon FGR.MK4 oraz ze Szwecji z sześcioma JAS-39C Gripen. Na wydarzeniu Media Day zorganizowanym przez Royal Air Force (pol. Królewskie Siły Powietrzne) Interia GeekWeek mogła z bliska zobaczyć zarówno maszyny wykorzystywane przez Polaków, Brytyjczyków i Szwedów. To one są jedną z pierwszych linii obrony Polski i całego NATO.

Z bliska. Trzy myśliwce, trzy armie
Obecny kontyngent brytyjski w Malborku liczy około 190 osób ze 140. Ekspedycyjnego Skrzydła Lotniczego pod dowództwem podpułkownika Christophera Jacoba. Obecną rotację w Polsce Royal Air Force określiło jako Operation Chessman. To ważna dodatkowa siła, pozwalająca wzmocnić efektywność patroli powietrznych. Podczas obecnego stacjonowania w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w jednym tylko tygodniu pod koniec kwietnia Brytyjczycy wystartowali aż trzy razy do przechwycenia rosyjskich samolotów nad Bałtykiem.

Szwedzki kontyngent liczy około 110 osób ze Skrzydła F 21 "Norrbotten Wing" pod dowództwem podpułkownika Andersa Gustafssona. Szwedzi stacjonują w Malborku do czerwca. Uczestniczą przy tym po raz pierwszy w zagranicznej lotniczej operacji wojskowej w ramach struktur NATO. Wnoszą nowe doświadczenie, którym mogą dzielić się z polskimi i brytyjskimi kompanami. To szczególnie ważne, bo jednym z istotnych elementów misji Enhanced Air Policing jest możliwość ćwiczenia razem z pilotami innych państw.

Polscy gospodarze z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego dowodzonej przez pułkownika Mariusza Wiączkowskiego operują na ostatnich samolotach bojowych MiG-29 z naszych sił powietrznych. Symbolizują mijające czasy poradzieckiego sprzętu w polskim lotnictwie wojskowym, którego miejsce ma zająć F-35. Po ich planowanym wycofaniu w 2027 roku 22. Baza Lotnictwa Taktycznego ma ciągle przyjmować zagraniczne kontyngenty, jednak przynajmniej według obecnych planów nie będzie tam już samolotów polskich sił powietrznych.

Szumy nad Malborkiem. Startowały brytyjskie Eurofightery, szwedzkie Gripeny i polskie MiGi
Podczas Media Day obok pokazu statycznego w hangarze, zaprezentowane zostały także procesy startu i lądowania myśliwców, które stacjonują teraz w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego.