Super Heavy Block 3. SpaceX szykuje nowy booster rakiety Starship
Super Heavy Block 3 to nowa wersja boostera rakiety Starship firmy SpaceX, która obecnie jest najpotężniejszą konstrukcją tego typu na świecie. Nie jest ona jeszcze gotowa do komercyjnego użytku. Co jednak nie przeszkadza SpaceX nad wprowadzaniem kolejnych udoskonaleń w wielkiej rakiecie.

Starship to obecnie największa rakieta na świecie, nad którą pracuje SpaceX. Jej pierwszym stopniem jest booster o nazwie Super Heavy. To ogromna konstrukcja, która ma kilkadziesiąt metrów wysokości, a czasem ma to być jeszcze więcej. Firma już pracuje nad nową wersją Block 3.
SpaceX pracuje nad boosterem Super Heavy Block 3
Super Heavy Block 3 to kolejna wersja wielkiego boostera rakiety Starship, która pozwala na wynoszenie w kosmos tak ogromnej konstrukcji. SpaceX w zeszłym tygodniu udostępniło na własnych mediach społecznościowych zdjęcia, na których pokazano nowe elementy pierwszego stopnia.
Na zdjęciach widać wielką tubę transferową dla ciekłego metanu, czyli paliwa. Przetransportowano ją do hali Mega Bay 1 w Starbase, gdzie SpaceX składa kolejne wersje Starshipa. Jest to nowy element konstrukcyjny dla Super Heavy Block 3, a więc nowej wersji stopnia. W tym konkretnym przypadku dla boostera z numerkiem 18.
Montaż przeprojektowanego przewodu paliwowego w pierwszym boosterze rakietowym Super Heavy nowej generacji. Nowy przewód paliwowy, o rozmiarach zbliżonych do pierwszego stopnia rakiety Falcon 9, odpowiada za transport paliwa kriogenicznego z głównego zbiornika Super Heavy do 33 silników Raptor i umożliwi szybsze, bardziej niezawodne manewry przewrotu oraz możliwość jednoczesnego uruchomienia silników
Super Heavy to jeden z dwóch elementów rakiety Starship
Starship to konstrukcja składająca się z dwóch stopni. Każda z nich ma być docelowo wielokrotnego użytku, co otworzy możliwość realizowania misji na Marsa. Elon Musk wierzy, że pierwszy lot na Czerwoną Planetę odbędzie się jeszcze pod koniec 2026 r.
Super Heavy to dolny stopień o wysokości około 70 metrów, który wynosi statek w kosmos i następnie wraca na Ziemię. Do tej pory SpaceX udało się złapać booster wielkim ramieniem na wieży już kilka razy. Drugi stopień miał mniej szczęścia i dotychczas żaden z nich nie powrócił na ląd w jednym kawałku. Ostatnie próby kończyły widowiskowymi eksplozjami, a wcześniej wpadały do oceanu.