Chińczycy nie potrafią zhakować amerykańskich myśliwców F-22, powód jest zaskakujący
Jeden z najnowocześniejszych samolotów na świecie, amerykański myśliwiec F-22 Raptor, stał się celem chińskich hakerów. Jednakże pomimo wielu prób, nie udało im się włamać do komputerów pokładowych, a to dzięki „specjalnej” technologii, która została wykorzystana w tych maszynach.
Myśliwiec F-22 został zaprojektowany jako samolot przewagi powietrznej i miał konkurować z zaawansowanymi maszynami z Chin i Rosji. Jest to jeden z najszybszych myśliwców w Siłach Powietrznych USA, dorównuje pod tym względem nowemu F-35. O możliwościach bojowych F-22 Raptora pisaliśmy już wcześniej.
Raptor jest olbrzymim wsparciem w powietrzu, dzięki, któremu przechyla się szala zwycięstwa. Myśliwce te wiele razy spotykały się z chińskimi pilotami i podobno napsuły im sporo krwi. Skutkiem czego były ciągłe próby włamań hakerów do zaawansowanego systemu amerykańskich maszyn. To się jednak nie udało, ponieważ komputery pokładowe w Raptorach mają... technologię sprzed 35 lat.
Były sekretarz marynarki wojennej John Lehman powiedział dla Wall Street Journal: - Nikt w Chinach nie wie, jak zhakować oprogramowanie IBM z rocznika ’83, które je uruchamia. Zatem najlepsi w Chinach hakerzy nie potrafią zhakować komputera, który ma "prehistoryczne" oprogramowanie.
Amerykański F-22 Raptor
Raptor jest niezwykle zaawansowaną maszyną bojową, która jest przeznaczona do prowadzenia walki elektronicznej. Posiada również uzbrojenie zdolne do niszczenia obiektów w powietrzu i na lądzie. Zamontowany jest tutaj radar AN/APG-77, który 1000 raz w ciągu sekundy zmienia częstotliwość swojej pracy w celu zredukowania podsłuchu.
Gromadzone dane są przetwarzane przez dwa procesory CIP (Common Integrated Processor). Każdy posiada 300 MB pamięci i ma wydajność 10500 MIPS. Oprogramowanie samolotu składa się 1,7 mln linii kodu, który odpowiedzialny jest przede wszystkim za przetwarzanie danych z radaru. Raptor wyposażony jest w specjalny system identyfikacji celów i wykrywania zagrożeń.
Dzięki niskiemu prawdopodobieństwu "podsłuchania" radaru samolot jest wykorzystywany do szybkiej transmisji danych, co pozwala z kolei na szerokopasmową komunikację między wszelkimi sojuszniczymi nadajnikami i odbiornikami przebywającymi w zasięgu.
Kiedy F-22 znajduje się w powietrzu, wzmacnia możliwości uderzeniowe innych myśliwców. Maszyna pozwala na wyznaczanie celów dla współpracujących samolotów bojowych. Ponadto Raptor jest w zasadzie niewidzialny dla wrogich radarów, ze względu na to, że został wykonany w technologii stealth (obniżenie wykrywalności). Niewykrywalność zapewnia ogólny kształt samolotu, a także zastosowanie technologii radar absorbent material (RAM). Maszyna maskuje swoją emisję fal podczerwonych, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wykrycia przez rakiety, które są kierowane na podczerwień.