Chińczycy nie potrafią zhakować amerykańskich myśliwców F-22, powód jest zaskakujący

Jeden z najnowocześniejszych samolotów na świecie, amerykański myśliwiec F-22 Raptor, stał się celem chińskich hakerów. Jednakże pomimo wielu prób, nie udało im się włamać do komputerów pokładowych, a to dzięki „specjalnej” technologii, która została wykorzystana w tych maszynach.

Myśliwiec F-22 został zaprojektowany jako samolot przewagi powietrznej i miał konkurować z zaawansowanymi maszynami z Chin i Rosji. Jest to jeden z najszybszych myśliwców w Siłach Powietrznych USA, dorównuje pod tym względem nowemu F-35. O możliwościach bojowych F-22 Raptora pisaliśmy już wcześniej.

Raptor jest olbrzymim wsparciem w powietrzu, dzięki, któremu przechyla się szala zwycięstwa. Myśliwce te wiele razy spotykały się z chińskimi pilotami i podobno napsuły im sporo krwi. Skutkiem czego były ciągłe próby włamań hakerów do zaawansowanego systemu amerykańskich maszyn. To się jednak nie udało, ponieważ komputery pokładowe w Raptorach mają... technologię sprzed 35 lat.

Reklama

Były sekretarz marynarki wojennej John Lehman powiedział dla Wall Street Journal: - Nikt w Chinach nie wie, jak zhakować oprogramowanie IBM z rocznika ’83, które je uruchamia. Zatem najlepsi w Chinach hakerzy nie potrafią zhakować komputera, który ma "prehistoryczne" oprogramowanie.

Amerykański F-22 Raptor

Raptor jest niezwykle zaawansowaną maszyną bojową, która jest przeznaczona do prowadzenia walki elektronicznej. Posiada również uzbrojenie zdolne do niszczenia obiektów w powietrzu i na lądzie. Zamontowany jest tutaj radar AN/APG-77, który 1000 raz w ciągu sekundy zmienia częstotliwość swojej pracy w celu zredukowania podsłuchu.

Gromadzone dane są przetwarzane przez dwa procesory CIP (Common Integrated Processor). Każdy posiada 300 MB pamięci i ma wydajność 10500 MIPS. Oprogramowanie samolotu składa się 1,7 mln linii kodu, który odpowiedzialny jest przede wszystkim za przetwarzanie danych z radaru. Raptor wyposażony jest w specjalny system identyfikacji celów i wykrywania zagrożeń.

Dzięki niskiemu prawdopodobieństwu "podsłuchania" radaru samolot jest wykorzystywany do szybkiej transmisji danych, co pozwala z kolei na szerokopasmową komunikację między wszelkimi sojuszniczymi nadajnikami i odbiornikami przebywającymi w zasięgu.

Kiedy F-22 znajduje się w powietrzu, wzmacnia możliwości uderzeniowe innych myśliwców. Maszyna pozwala na wyznaczanie celów dla współpracujących samolotów bojowych. Ponadto Raptor jest w zasadzie niewidzialny dla wrogich radarów, ze względu na to, że został wykonany w technologii stealth (obniżenie wykrywalności). Niewykrywalność zapewnia ogólny kształt samolotu, a także zastosowanie technologii radar absorbent material (RAM). Maszyna maskuje swoją emisję fal podczerwonych, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wykrycia przez rakiety, które są kierowane na podczerwień.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: F-22 | myśliwiec | Haker
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy