Nowoczesne myśliwce F-22 Raptor pojawią się w Polsce. Co potrafią?

Kilka z najnowocześniejszych na świecie myśliwców ma przylecieć do Polski strzec przestrzeni powietrznej krajów NATO. Jest to skutek decyzji podjętych po niedawnym szczycie Sojuszu, który miał miejsce w Madrycie. Możliwości Raptorów mogą skutecznie odstraszyć potencjalnych wrogów.

Rząd USA wysłał do naszego kraju sześć myśliwców F-22 Raptor w ramach misji "osłony powietrznej" NATO. Będą one stacjonować w 32. bazie lotnictwa taktycznego w Łasku. Misja kompletuje jednostki obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej.

Jakie są możliwości F-22 Raptor?

Samolot F-22 Raptor jest amerykańskim myśliwcem przewagi powietrznej. Jest w stanie atakować cele naziemne, prowadzić wojnę elektroniczną, a także prowadzić nasłuch elektroniczny. Samolot został stworzony w technologii stealth, czyli może być on "niewidzialny" dla radarów.

Maszyny były produkowane od 1997 do 2011 roku. W sumie powstało 195 egzemplarzy, w tym 8 prototypów. Napędzane są dwoma silnikami F119-PW-100, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi prawie 14 m, z kolei długość samolotu wynosi prawie 19 m. Osiągają prędkość do 2,25 Ma, czyli ponad 2750 km/h. Są w stanie wznieść się na 20 km, a przy pełnym baku paliwa pokonują 2900 km.

Reklama

Uzbrojone są zazwyczaj w pokładowe działka M61 Vulcan, rakiety typu powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM oraz AIM-9 Sidewinder, a także w rakiety powietrze-ziemia JDAM, WCMD, czy GBU-39. Posiadają także radary, które są w stanie wykryć cele o powierzchni jedynie jednego metra kwadratowego z odległości nawet 240 km, chociaż trwają prace nad zwiększeniem zasięgu do 400 km. Raptor jest maszyną wysokomanewrową, która jest w stanie szybko zmieniać pozycje zarówno przy szybkościach poddźwiękowych, jak i naddźwiękowych. Około 40 proc. masy samolotu przypada na "najwyższej klasy tytan".

Aby zminimalizować możliwości podsłuchu, częstotliwości pracy radaru są zmieniane 1000 razy w ciągu sekundy. Ponadto radar AN/APG-77 może być wykorzystany do przeciążenia czujników przeciwnika. Samolot dodatkowo posiada specjalny system wykrywania zagrożeń i identyfikacji celów.

Według różnych źródeł maszyna ta jest w stanie pokonać wszystkie możliwe typy samolotów, a rzucić wyzwanie mogą mu zaawansowane technologicznie warianty Su-30 z silnikami Saturn AL-41F.

Został nałożony na nie specjalny zakaz eksportu. Nawet jeśliby Stany Zjednoczone zdecydowały się sprzedać samoloty, wówczas nabywcy musieliby sprostać wysokim wymaganiom i kosztom obsługi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: F-22 | NATO | wojna Ukraina-Rosja | sprzęt wojskowy | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama