Czeskie Mi-17 walczą z powodzią w Polsce. "Najlepsze w NATO"

Do walki z ogromną powodzią na południu Polski, nasz sąsiad przekazał trzy śmigłowce Mi-171ŠM. Na co dzień są wykorzystywane przez czeskie siły specjalne, są najlepszymi maszynami tego modelu w całym NATO. Przedstawiamy ich możliwości.

Czeskie Mi-17 walczą z polską powodzią. Jedne z najlepszych w NATO
Czeskie Mi-17 walczą z polską powodzią. Jedne z najlepszych w NATOAdam Hauner.Wikimedia Commons
Czeskie Mi-17 walczą z polską powodzią. Jedne z najlepszych w NATOAdam Hauner.Wikimedia Commons

Czeski sztab generalny zgodził się na wydysponowanie trzech czeskich śmigłowców Mi-171ŠM do wsparcia polskich służb w walce z powodzią na południu kraju.

Maszyny te stacjonują w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu, gdzie prowadzą ćwiczenia z jednostkami specjalnymi Wojska Polskiego. Same są wykorzystywane przez czeską 601. Grupę Wojsk Specjalnych. Szef Sztabu Generalnego WP, gen. Wiesław Kukuła wskazuje, że to najlepiej wyposażone Mi-8/17 w całym NATO.

Specjalne śmigłowce Czech

Czeskie siły zbrojne posiadają łącznie siedem specjalnych śmigłowców Mi-171 ŠM. Wyróżniają się posiadaniem z tyłu rampy hydraulicznej zamiast ciężkich drzwi ze standardowych Mi-17. Znacząco pomaga to w ewakuacjach i szybkim desancie. Stąd te śmigłowce wykorzystują czescy specjalsi.

Przez lata Czesi sami wprowadzali liczne modyfikacje do swoich Mi-171 ŠM, które mają pozostać w użyciu do 2030 roku. Są to maszyny dostosowane do standardów NATO, gdyż stanowią zasoby zadań Special Operation Air Task Unit (SOATU). Trzy Mi-171 ŠM, które pomagają w walce z powodzią na terenie Polski stacjonują w Powidzu w ramach czeskiego Task Force HIPPO Polska.

Najlepsze Mi-8/17 w całym NATO

Czeskie Mi-171 ŠM posiadają całkowicie nową, cyfrową awionikę w miejsce starych rosyjskich systemów. Chociażby zamiast analogowych wskaźników piloci Mi-171 ŠM posiadają cztery ekrany wielofunkcyjne, wyświetlające podstawowe dane jak pułap czy prędkość lotu. Na dodatek mogą wyświetlać mapy z systemu GPS czy obraz z zewnętrznych kamer termowizyjnych. Piloci także mogą także bez problemu używać podczas lotu w ciemnościach gogli noktowizyjnych.

Co bardzo ważne modyfikacja Mi-171 ŠM wprowadziła dużo produktów krajowych firm. Chociażby nowy system nawigacji został stworzony przez czeską firmę LOM Praha, które wykorzystało do tego zachodnie komponenty. W sytuacji użycia przy klęsce żywiołowej jak powódź w Polsce bardzo ważne jest także wprowadzenie w Mi-171 ŠM amerykańskich wyciągarek. W obecnej sytuacji czeskie Mi-171 ŠM to niezwykle przydatne maszyny w walce z wielką wodą na południu Polski, przebijając w niektórych kwestiach wszystkie śmigłowce, jakie posiadamy.

Parametry taktyczno-techniczne śmigłowców Mi-171 ŠM:

  • Długość: 18,5 m
  • Rozpiętość wirników: 21,3 m
  • Wysokość: 5,65 m
  • Masa bojowa: 13500 kg
  • Napęd: 2x silniki Isotov TV3-117VM
  • Prędkość maksymalna: 280 km\h
  • Pułap: 6000 m
  • Zasięg lotu: 610 km
  • Uzbrojenie: 2x karabiny maszynowe M134 Minigun kalibru 7,62 mm
SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejSpaceX / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas