Iran chwali się futurystyczną korwetą. Faktycznie jest czym?

Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) odebrał najnowocześniejszą korwetę rakietową o nazwie "Abu Mahdi". Co potrafi ten okręt i czy stanowi zagrożenie dla zachodnich sił?

Wiele osób zastanawia się, jak Iran pozyskał technologię do zbudowania takiej jednostki
Wiele osób zastanawia się, jak Iran pozyskał technologię do zbudowania takiej jednostkiIRNAmateriały prasowe

W styczniu tego roku kolejne dostawy potwierdziły, jak poważnie Teheran traktuje dozbrajanie swojej armii. Wczesną wiosną ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że w ciągu kilku miesięcy Iran dysponować może bronią jądrową, na początku czerwca ujawnił "pierwszy wyprodukowany w kraju hipersoniczny pocisk balistyczny" o zasięgu 1400 km, pod koniec sierpnia poznaliśmy zaawansowany dron bojowy Mohajer-10 inspirowany amerykańskim systemem MQ-9 Reaper, a pod koniec roku drony-kamikadze Sina, które wyglądają jak Switchblade 300 z USA.

Iran wzmacnia marynarkę wojenną

Podczas styczniowej ceremonii w mieście Bandar Abbas, w której uczestniczyli wysocy rangą urzędnicy, w tym główny dowódca IRGC Hossein Salami i dowódca marynarki wojennej Alireza Tangsiri, marynarka wojenna ujawniła swój nowy nabytek, tj. nowoczesną korwetę. To klasa współczesnych okrętów umiarkowanej wielkości, które dzielą się pod względem przeznaczenia i uzbrojenia na okręty przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych lub okrętów nawodnych za pomocą kierowanych pocisków rakietowych. 

Ta konkretna jednostka została nazwana na cześć zmarłego irackiego dowódcy Abu Mahdiego al-Muhandisa, który zginął wraz z irańskim generałem porucznikiem Qassemem Soleimanim w ataku amerykańskich dronów w 2020 r. Co o niej wiemy?

Relatywnie niewiele, może pochwalić się konstrukcją katamaranu (dwa połączone sztywno kadłuby umieszczone równolegle względem siebie), jest korwetą rakietową i jest przystosowana do przyjmowania różnych dronów i łodzi motorowych, a jej oficjalne przeznaczenie podkreślił Alireza Tangsiri:

Okręt wojenny Shahid Mahdavi jest jak mobilne miasto morskie, gotowe do wykonywania misji oceanicznych, zapewniając trwałe bezpieczeństwo morskich linii komunikacyjnych oraz udzielając pomocy flotom handlowym i rybackim Republiki Islamskiej oraz krajów regionu.

Analitycy przyglądający się fotografiom "Abu Mahdiego", na których powołuje się serwis Defence Blog - zidentyfikowali tu kilka systemów uzbrojenia, w tym sześć pojemników skrzynkowych umieszczonych na rufie, w których prawdopodobnie mieszczą się rakiety przeciwokrętowe z rodziny C802. Ponadto korweta jest wyposażona w działa kal. 30 mm i 20 mm oraz lekkie torpedy.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Kobiety biorą do ręki karabin. Chcą być gotoweDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas