Iran chwali się futurystyczną korwetą. Faktycznie jest czym?
Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) odebrał najnowocześniejszą korwetę rakietową o nazwie "Abu Mahdi". Co potrafi ten okręt i czy stanowi zagrożenie dla zachodnich sił?
W styczniu tego roku kolejne dostawy potwierdziły, jak poważnie Teheran traktuje dozbrajanie swojej armii. Wczesną wiosną ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że w ciągu kilku miesięcy Iran dysponować może bronią jądrową, na początku czerwca ujawnił "pierwszy wyprodukowany w kraju hipersoniczny pocisk balistyczny" o zasięgu 1400 km, pod koniec sierpnia poznaliśmy zaawansowany dron bojowy Mohajer-10 inspirowany amerykańskim systemem MQ-9 Reaper, a pod koniec roku drony-kamikadze Sina, które wyglądają jak Switchblade 300 z USA.
Iran wzmacnia marynarkę wojenną
Podczas styczniowej ceremonii w mieście Bandar Abbas, w której uczestniczyli wysocy rangą urzędnicy, w tym główny dowódca IRGC Hossein Salami i dowódca marynarki wojennej Alireza Tangsiri, marynarka wojenna ujawniła swój nowy nabytek, tj. nowoczesną korwetę. To klasa współczesnych okrętów umiarkowanej wielkości, które dzielą się pod względem przeznaczenia i uzbrojenia na okręty przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych lub okrętów nawodnych za pomocą kierowanych pocisków rakietowych.
Ta konkretna jednostka została nazwana na cześć zmarłego irackiego dowódcy Abu Mahdiego al-Muhandisa, który zginął wraz z irańskim generałem porucznikiem Qassemem Soleimanim w ataku amerykańskich dronów w 2020 r. Co o niej wiemy?
Relatywnie niewiele, może pochwalić się konstrukcją katamaranu (dwa połączone sztywno kadłuby umieszczone równolegle względem siebie), jest korwetą rakietową i jest przystosowana do przyjmowania różnych dronów i łodzi motorowych, a jej oficjalne przeznaczenie podkreślił Alireza Tangsiri:
Okręt wojenny Shahid Mahdavi jest jak mobilne miasto morskie, gotowe do wykonywania misji oceanicznych, zapewniając trwałe bezpieczeństwo morskich linii komunikacyjnych oraz udzielając pomocy flotom handlowym i rybackim Republiki Islamskiej oraz krajów regionu.
Analitycy przyglądający się fotografiom "Abu Mahdiego", na których powołuje się serwis Defence Blog - zidentyfikowali tu kilka systemów uzbrojenia, w tym sześć pojemników skrzynkowych umieszczonych na rufie, w których prawdopodobnie mieszczą się rakiety przeciwokrętowe z rodziny C802. Ponadto korweta jest wyposażona w działa kal. 30 mm i 20 mm oraz lekkie torpedy.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!