Iran pochwalił się "tajną" bazą wojskową. Szybko znaleziono ją na Google Earth

Władze Iranu stworzyły propagandowy materiał z wnętrza swojej najnowszej „tajemnej” bazy, gdzie mają być chowane m.in. drony bojowe. Irańczycy zakładali, że baza oznaczona jako „Oghab 44” pozostanie skrytą tajemnicą. Wystarczyło kilka godzin, aby internauci poznali jej możliwe koordynaty.

  • Irańska armia pochwaliła się w swojej państwowej telewizji ukończeniem prac nad nową podziemną bazą, która jest największym tego typu kompleksem w Iranie.
  • Oznaczona jako "Oghab 44" miała chronić drony bojowe, a nawet samoloty przed wzrokiem wroga.
  • Internauci i specjaliści od obrazów satelitarnych potrzebowali jednak tylko dnia na to, aby znaleźć jej możliwe miejsce. Zobaczyć je można nawet... na Google Earth.

(Nie)Tajemna wojskowa baza Iranu

7 lutego irańska państwowa telewizja pokazała największą bazę podziemną krajowych sił powietrznych, "Oghab 44" (pol. Orzeł 44). W całym Iranie istnieje wiele tego typu konstrukcji, jednak ta jest na tyle duża, że może przetrzymywać ogromną ilość sprzętu, także samolotów.

Reklama

Prawdopodobnie w niej mogą być składowane m.in. drony Shaded-136, wysyłane do Rosji. Materiał propagandowy skupił się jednak na odrzutowcach F-4 Phantom irańskich sił powietrznych. Wskazywał, że "Oghab 44" jako pierwsza podziemna baza w Iranie może składować zarówno myśliwce, jak i bombowce odrzutowe.

Cały przekaz został podany w iście propagandowym stylu, podkreślając, że "Oghab 44" zostanie wykorzystany do niespodziewanej odpowiedzi, jeśli ktoś zdecyduje się zaatakować Iran.

Po rozprowadzeniu nagrania całego reportażu z irańskiej telewizji część internautów jednak wpadła na ciekawy pomysł. Jego kawałek nakręcony został bowiem na powierzchni, gdzie widać było otoczenie bazy, jak i sam pas startowy. Na ich podstawie część ekspertów znalazła koordynaty, gdzie widać kompleks mogący być bazą "Oghab 44". Potrzeba było na to... jednego dnia.

Okazało się nawet, że koordynaty wskazują kompleks w darmowej aplikacji Google Earth. Jednak według założeń, prawdopodobnie jest to obraz jeszcze z budowy "Oghab 44" w połowie 2021, bez rozbudowanego pasa startowego.

Iran posiada już sieć takich podziemnych baz, gdzie głównie trzyma drony. Ma to być zabezpieczenie przed atakiem rakietowym czy bombowym, gdzie według Iranu ukryje to znaczną część uzbrojenia. Chyba jednak przeliczyli się z tymi założeniami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Iran | baza wojskowa | Google Earth
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama