Korea Południowa ma więcej nowości. Poznajcie myśliwiec w stylu Transformers
Seul pochwalił się kolejnymi nowościami w zakresie uzbrojenia i prowadzenia działań wojennych. Administracja Programu Zakupu Obrony (DAPA) oficjalnie zaprezentowała prototyp systemu mostów taktycznych nowej generacji, a WooriByul - coraz bardziej znaczący gracz na lokalnym rynku obronnym - opublikował wideo prezentujące pewien nietypowy myśliwiec, który rozkłada się na polu bitwy.

Dopiero co pisaliśmy, że południowokoreańskie władze pochwaliły się programem rozwoju rodzimych systemów bezzałogowych, a konkretniej nową generacją średniego zasięgu dronów-kamikadze, które mają wzmocnić zdolności uderzeniowe armii, ograniczyć zależność od importu i nadrobić straty względem sąsiada z Północy, a już wracamy z kolejnymi informacjami z Seulu.
Koreańska Administracja Programu Zakupu Obrony (DAPA) oficjalnie zaprezentowała nowy prototyp systemu mostów taktycznych nowej generacji, który ma na celu poprawę mobilności ciężkiego sprzętu wojskowego na zniszczonej infrastrukturze. Pokaz odbył się 8 kwietnia w Eumseong, w prowincji Północna Chungcheong, w obecności przedstawicieli Armii Korei, Agencji Rozwoju Obrony i innych instytucji wojskowych.
Koreański most nowej generacji testowany w warunkach bojowych
Nowy system mostów został zaprojektowany z myślą o wspomaganiu przejazdu takich pojazdów jak czołgi przez uszkodzoną lub zniszczoną infrastrukturę w warunkach wojennych. Jak poinformowało DAPA, system ten jest wynikiem zastosowania krajowych materiałów stalowych oraz zaawansowanych technologii inżynierii cywilnej. Nowy most taktyczny ma pozwolić na znaczne skrócenie czasu wdrożenia oraz zmniejszenie zapotrzebowania na siłę roboczą o 60-70 proc. Dodatkowo, system ten wspiera 15 proc. wyższą nośność, co pozwala na obsługę szerszego zakresu pojazdów bojowych.
Most taktyczny drugiej generacji to połączenie koreańskiej nauki o materiałach oraz wiedzy w zakresie infrastruktury cywilnej
System mostów taktycznych przejdzie teraz 17-miesięczny okres testów, podczas których jego wydajność zostanie oceniona w rzeczywistych warunkach bojowych. Po zakończeniu testów, jeśli system spełni wszystkie wymagania, będzie mógł przejść do produkcji masowej i wdrożenia na szeroką skalę. Ostateczne decyzje dotyczące masowej produkcji zapadną pod koniec 2026 roku.
Myśliwiec-Transformers. Ta dmuchana atrapa robi wrażenie
To jednak nie wszystkie nowości z Korei Południowej, bo firma zbrojeniowa WooriByul zademonstrowała najnowszy system pozoracyjny. Jej mobilny wabik, przypominający prawdziwy myśliwiec, potrafi rozłożyć się z przyczepy w pełnowymiarową replikę samolotu w zaledwie kilka minut. I choć nie jest prawdziwym statkiem powietrznym, jego wierność wizualna i kształtowa sprawiają, że bez większych trudności będzie w stanie zmylić systemy rozpoznania i namierzania przeciwnika.
Platforma oferuje praktyczne zastosowania na współczesnym polu walki, gdzie zaawansowane systemy obrazowania i precyzyjne pociski kierowane często służą do eliminowania wartościowych celów powietrznych
Wykorzystanie atrap myśliwców w wojnie to nie nowość, podobne rozwiązania stosuje choćby Ukraina, która rozstawia imitacje radzieckich i zachodnich samolotów, by zmusić wroga do marnowania kosztownych rakiet na tanie cele. Rozwiązanie od WooriByul idzie jednak krok dalej, oferując wysoką dokładność wizualną i szybkie rozmieszczenie, co znacząco podnosi skuteczność stosowania w warunkach bojowych.
Firma zapowiada, że myśliwiec-wabik to dopiero początek. W planach jest integracja z systemami opartymi na sztucznej inteligencji, czujnikami wysokiej rozdzielczości oraz technologiami autonomicznego nadzoru. To część szerszej koncepcji prowadzenia przyszłych wojen, w których dezinformacja i zautomatyzowana analiza odegrają kluczową rolę.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!