Kosztował Rosję ponad 5 mln USD. Zadbali, by Orion już nie latał

Siły ukraińskie z powodzeniem zestrzeliły nowy rosyjski bezzałogowy statek powietrzny Orion, wykorzystując do tego system obrony powietrznej krótkiego zasięgu z czasów zimnej wojny. Wysłużona Strzała-10 ponownie udowodniła, że stare rozwiązania można przy odrobinie kreatywności wykorzystać w nowy sposób.

Tyle została z rosyjskiego drona Orion. Celne trafienie ukraińskiego systemu
Tyle została z rosyjskiego drona Orion. Celne trafienie ukraińskiego systemuStatus-6 (Military & Conflict News)Twitter

Rosjanie muszą pogodzić się z bolesną stratą, bo w okolicach Kurska stracili kolejny egzemplarz swojego nowego bezzałogowca Orion - pod koniec września jeden spadł na magazyn drewna w miejscowości Taganrog nad Morzem Azowskim, wywołując eksplozję i późniejszy pożar, który strawił ważny obiekt cywilny.

Orion trafiony Strzałą-10

Tym razem padł on jednak łupem Ukraińców, a konkretniej Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej Sił Powietrznych Ukrainy, która przeprowadziła operację, potwierdzając udany atak w wideo udostępnionym na oficjalnym kanale Telegram. W wiadomości towarzyszącej nagraniu opisano, jak załoga systemu obrony powietrznej Strzała-10 precyzyjnie namierzyła dron, którego obecność niesie ze sobą poważne zagrożenie ze względu na zdolności rozpoznawcze i bojowe.

Orion to rosyjski odpowiednik Bayraktara TB2

Orion to jeden z najnowszych elementów rosyjskiej floty bezzałogowych statków powietrznych, zaprojektowany do długotrwałych misji obserwacyjnych i zdolny do przeprowadzania ataków powietrze-ziemia (zmodyfikowane pociski przeciwpancerne 9M133 Kornet). Jest klasyfikowany jako dron MALE (ang. medium-altitude long-endurance), czyli do latania na średniej wysokości (3000 do 9000 m) i utrzymywania się w powietrzu przez długi czas (typowo 24 do 48 godzin).

Bezzałogowe statki powietrzne tego typu są niebezpieczne nie tylko z powodu prowadzenia rozpoznania powietrznego, ale także dlatego, że mogą przenosić cztery pociski powietrze-ziemia zdolne do atakowania celów naziemnych
stwierdzili ukraińscy spadochroniarze.

Parametry techniczne bezzałogowego statku powietrznego Orion:

  • wymiary (długość, rozpiętość, wysokość): 8 m, 16,3 m, 3,2 m,
  • maksymalna masa startowa: 1000 kg,
  • ładowność normalna: 60 kg,
  • maksymalna ładowność bojowa: 200 kg,
  • zasięg: 250 km,
  • czas lotu: 24 godziny (z obciążeniem 60 kg),
  • moc silnika: 86 kW (115 KM)
  • wysokość lotu: 7,5 km,
  • prędkość przelotowa: 120-200 km na godz.

System Strieła-10 to z kolei mobilny system obrony powietrznej krótkiego zasięgu na podwoziu pływającego pojazdu MTLB, który osiąga prędkość 61 km/h na drodze i 6 km/h w wodzie.

Podstawowymi pociskami zestawu są 9M37 i jego zmodernizowana wersja 9M37M, czyli jednostopniowe rakietowe pociski przeciwlotnicze z silnikiem na paliwo stałe. System został wprowadzony po raz pierwszy w latach 70. ubiegłego wieku, ale pomimo swoich lat pozostaje w służbie wielu armii, w tym ukraińskiej, ze względu na swoją adaptacyjność i skuteczność w walce z zagrożeniami powietrznymi typy drony.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Zbawienie czy przekleństwo? Adrian Kilar o niebezpieczeństwach, które wiążą się ze sztuczną inteligencjąPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas