Marynarka Wojenna RP. Nowoczesne okręty, które bronią Wybrzeża
Polska jako kraj posiadający dostęp do morza, musi zapewnić bezpieczeństwo również tej części granicy. Łącznie w służbie znajduje się około 50 okrętów. Ze względu na wiek, niektóre przechodzą w stan spoczynku, inne są modernizowane, a co jakiś czas do służby wchodzą nowe jednostki. Przyjrzyjmy się czterem najnowszym okrętom, które strzegą polskiego Wybrzeża.
Długość linii brzegowej Polski wynosi ponad 770 kilometrów, licząc razem z Zalewem Szczecińskim i Zatoką Gdańską. Konieczna jest więc obrona i tej części granicy. Odpowiada za nią jedna z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych RP — Marynarka Wojenna. W najbliższych latach naszej granicy morskiej będą broniły nowe jednostki, ale zobaczmy, jakie nowoczesne okręty obecnie strzegą wód terytorialnych naszego kraju.
Nowoczesne okręty pływające w Marynarce Wojennej RP
Obecnie Polska dysponuje 3. Flotyllą Okrętów w Gdyni, 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża w Świnoujściu oraz Gdyńską Brygadą Lotnictwa Marynarki Wojennej. W skład 3. FO wchodzą m.in. Dywizjony: Okrętów Bojowych, Okrętów Podwodnych, Okrętów Wsparcia, Zabezpieczenia Hydrograficznego MW, Grupa Okę Grupa Okrętów Rozpoznawczych czy Morska Jednostka Rakietowa. Wśród statków zobaczymy między innymi fregaty rakietowe typu Oliver Hazzard Perry, których zadaniem jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, nawodnych i statków, korwetę ZOP typu Kaszub, okręty rakietowe typu Orkan, korwetę patrolową typu Gawron. W 8. FOW są m.in. okręty transportowo-minowe typu Lublin, kutry transportowe, niszczyciele min typu Framing, trałowce typu Mamry i Gopło. Łącznie Wojsko Polskie posiada flotę około 50 statków. Starsze jednostki powoli przechodzą w stan spoczynku i zastępowane są przez nowe. W najbliższych latach Marynarka Wojenna RP może wzbogacić się o nowoczesne okręty.
ORP Ślązak
To jedna z dwóch (obok ORP Kaszub, który wszedł do służby w 1987 roku) korwet pływających pod polską banderą. Jest w służbie od 2019 roku. Korwety to umiarkowanej wielkości okręty, które ze względu na rodzaj uzbrojenia dzielą się na przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych oraz nawodnych. "Ślązak" zwodowany został 2 lipca 2015 roku, a do służby został wcielony 28 listopada 2019 roku - dokładnie 18 lat od rozpoczęcia budowy, która ulegała licznym opóźnieniom m.in. ze względu na cięcia finansowe. Wszedł w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. FO.
ORP Ślązak przeznaczony jest do pełnienia misji patrolowych, nadzoru obszarów morskich, eskorty jednostek handlowych i zwalczania różnych form przestępczości na morzu.
Głównym uzbrojeniem jest automatyczna armata uniwersalna kalibru 76 mm znajdująca się w dziobowej części okrętu. Służy do zwalczania celów nawodnych i powietrznych, może oddać 120 strzałów na minutę. Przy użyciu standardowej amunicji jej donośność wynosi 16 kilometrów, a przy użyciu amunicji Vulcano, wzrasta do 40 kilometrów.
Oprócz tego są dwa pojedyncze stanowiska armat kalibru 30 mm, cztery wielkokalibrowe karabiny maszynowe WKM-Bm kalibru 12,7 mm. Uzbrojenie przeciwlotnicze stanowią cztery ręczne wyrzutnie pocisków naprowadzane na podczerwień o zasięgu do 5,5 kilometrów na pułapie do 3,5 kilometra.
ORP Kormoran
Prototypowy okręt typu Kormoran II jest niszczycielem min. Został zwodowany 4 września 2015 roku, a do służby wszedł 28 listopada 2017 roku. Jego głównym zadaniem jest poszukiwanie, klasyfikacja identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych i przeprowadzanie jednostek przez akweny, gdzie istnieje zagrożenie minowe. Ma również możliwość stawiania min i sterowania platformami przeciwminowymi. Jest przystosowany do operowania w warunkach zagrożenia bronią jądrową, biologiczną i chemiczną.
Ze względu na jego przeznaczenie główne wyposażenie stanowią sonary, radary nawigacyjne, system zobrazowania elektronicznej mapy, automatycznej identyfikacji statków oraz pojazdy bezzałogowe służące do identyfikacji obiektów minopodobnych i niszczenia min morskich za pomocą zdalnie odpalanych ładunków.
W skład uzbrojenia wchodzi przeciwlotnicza armata automatyczna kal. 23 mm oraz trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe kal. 12,7 mm.
ORP Albatros
Podobnie jak ORP Kormoran, ORP Albatros jest niszczycielem min, w związku z czym jego zadania są zbliżone. Zwodowany został 10 października 2019 roku, a do służby wszedł 28 listopada 2022 roku. Podstawowym wyposażeniem okrętu są urządzenia pozwalające na wykrywanie i likwidację zagrożeń minowych: sonary, pojazdy podwodne jednorazowego i wielorazowego użytku.
W skład uzbrojenia wchodzi armata okrętowa kal. 35 mm oraz trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe kal. 12,7 mm
ORP Mewa
Jest najmłodszym i ostatnim okrętem typu Kormoran II, niszczycielem min. Zwodowany został 17 grudnia 2020 roku, do służby wszedł 14 lutego 2023 roku. Sonary, radary i automatyczne pojazdy służyć mają do wykrywania i niszczenia min. Posiada uzbrojenie podobne jak w Albatrosie.
Kto będzie bronił polskiego Wybrzeża w przypadku konfliktu?
Cztery powyższe okręty to najnowsze nabytki Marynarki Wojennej, w przypadku kolejnych jednostek musimy się już cofnąć o dwie dekady, jeśli chodzi o wejście do służby. Chodzi o dwie fregaty - ORP Gen K. Pułaski, który jest w służbie od 2000 roku i ORP Gen. T. Kościuszko w służbie od 2022 roku.
Niestety przez wiele lat nie myślano o zagrożeniu od strony wody. Inwestycje na najbliższe lata przewidują produkcję okrętów z programu "Miecznik". Trzy fregaty mają wejść do służby w 2028, 2029 i 2031 roku. Wznowiono także program "Orka", dzięki któremu Polska zyska cztery okręty podwodne, z czego dwa używane trafią do nas ze Szwecji.
Pomimo leciwych jednostek, które mają bronić Wybrzeża i polskich wód terytorialnych, nie pozostajemy sami na Morzu Bałtyckim. Wsparciem są inne jednostki państw NATO, a dodatkowym elementem naszego bezpieczeństwa jest niemal całkowite odcięcie Morza Bałtyckiego od Oceanu Atlantyckiego. Aby mogła wpłynąć zagrażająca nam jednostka, musi najpierw przepłynąć w pobliżu choćby Niemiec, Danii czy Szwecji. Cieśniny Duńskie to dla nas pierwsza naturalna bariera zapewniająca bezpieczeństwo.