Może wykrywać nawet 500 celów jednocześnie. USA go przetestowały

Amerykańskie wojsko zaprezentowało w trakcie realizowanych ostatnio ćwiczeń zaawansowany system przeciwdronowy Cerberus XL C-UAS, który wykorzystuje nowoczesne technologie wykrywania i neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych.

Cerberus XL C-UAS obejmuje cały cykl przeciwdziałania zagrożeniom: wykrywanie, śledzenie, identyfikowanie i neutralizowanie
Cerberus XL C-UAS obejmuje cały cykl przeciwdziałania zagrożeniom: wykrywanie, śledzenie, identyfikowanie i neutralizowanieTeledyne FLIRmateriały prasowe

Cerberus XL C-UAS to system, który wyróżnia się zdolnością do szybkiego wykrywania i śledzenia dronów, a także neutralizowania zagrożeń na odległość nawet 3 kilometrów. Łączy w sobie różnorodne technologie, w tym obrazy termalne i wizualne, radary 3D oraz wykrywanie fal radiowych (RF), dzięki czemu może wykrywać i śledzić do 500 celów jednocześnie, zapewniając wysoką skuteczność w ekstremalnych warunkach - zarówno w powietrzu, jak i na ziemi czy morzu.  

Jest to istotne narzędzie zapewnienia ochrony w takich obszarach jak bazy wojskowe, lotniska, porty morskie, granice państwowe oraz obiekty krytycznej infrastruktury. Jak zapewnia firma Teledyne FLIR, odpowiedzialna za rozwijanie systemu, Cerberus XL C-UAS obejmuje cały cykl przeciwdziałania zagrożeniom ze strony dronów: wykrywanie, śledzenie, identyfikowanie i neutralizowanie.

Cerberus XL C-UAS w Ukrainie

Platforma jest też zaprojektowana tak, aby łatwo integrować się z systemami przeciwdziałania opartymi na efektorach kinetycznych, a zaawansowane czujniki wykorzystujące sztuczną inteligencję poprawiają dokładność identyfikacji celów. W ubiegłym roku Teledyne FLIR Defense podpisała kontrakt o wartości 31 milionów dolarów z firmą Kongsberg Defence & Aerospace, aby dostarczyć system Cerberus XL C-UAS ukraińskim siłom zbrojnym. Zgodnie z raportami, system okazał się skuteczny w operacjach wojskowych, stanowiąc ważny element obrony przed dronami w regionie.

System Cerberus XL łączy dekady innowacji Teledyne FLIR w dziedzinie technologii radarowych i nadzoru. Dzięki tej platformie użytkownicy mogą szybko przejść od braku zdolności przeciwdziałania dronom do pełnego rozwiązania, które współpracuje z istniejącymi systemami efektorów, zapewniając niezawodną zdolność neutralizacji zagrożeń
powiedział dr JihFen Lei, prezes Teledyne FLIR Defense.

Zgodnie z raportem Mordor Intelligence, rynek systemów przeciwdronowych dla wojskowych UAV ma rosnąć średnio o 11,7 proc. rocznie w latach 2024-2029. Wzrost ten odzwierciedla rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane technologie służące do obrony przed dronami, które stają się coraz większym zagrożeniem na współczesnym polu walki.

Testy Cerberus XL na Falcon Peak

System Cerberus XL C-UAS został zaprezentowany podczas niedawnej inicjatywy Falcon Peak, organizowanej przez Departament Obrony USA i mającej na celu testowanie rozwiązań służących do wykrywania, śledzenia i neutralizowania małych bezzałogowych statków powietrznych (sUAS). Ćwiczenia miały miejsce w Fort Carson, Colorado, gdzie systemy przeciwdronowe testowano w różnych warunkach.

W ciągu dwóch tygodni testów, Cerberus XL C-UAS był testowany obok innych technologii, których celem było neutralizowanie lub zakłócanie operacji nieautoryzowanych dronów. Systemy były oceniane pod kątem skuteczności w śledzeniu, identyfikowaniu oraz neutralizowaniu zagrożeń z powietrza w różnych scenariuszach i warunkach.

Po zakończeniu ćwiczeń Falcon Peak, amerykańscy przedstawiciele podkreślili znaczenie takich inicjatyw w zwiększaniu zdolności Departamentu Obrony USA do radzenia sobie z rosnącymi zagrożeniami, jakie stwarzają małe drony. Zebrane dane będą stanowić cenne informacje dla opracowywania przyszłych strategii obronnych oraz poprawy ochrony amerykańskich baz wojskowych przed zagrożeniami z powietrza.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Czy sztuczna inteligencja jest niebezpieczna?PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas