Dołączyli do elity. Mają pocisk hipersoniczny o zasięgu 1500 km

Indie poinformowały o pomyślnych testach dalekosiężnego pocisku hipersonicznego o zasięgu 1500 km, demonstrując swoje zdolności obronne i umieszczając się w gronie nielicznych państw posiadających zaawansowane technologie wojskowe tego typu.

Tego nie można zignorować. Indie po udanych testach broni hipersonicznej
Tego nie można zignorować. Indie po udanych testach broni hipersonicznejRMO IndiaTwitter

Pociski hipersoniczne to zdaniem specjalistów od wojskowości broń, która w przyszłości zmieni globalny rozkład sił, bo z prędkością wielokrotnie przekraczającą prędkość dźwięku, opierają się wszystkim znanym i używanym obecnie systemom antyrakietowym. Według think tanku Atlantic Council tylko Stany Zjednoczone, Chiny i Rosja posiadają w arsenale takie rozwiązanie, ale w wyścigu zbrojeń biorą też udział Korea Północna, która miała przeprowadzić już kilka udanych testów takich rozwiązań oraz Indie, które właśnie przetestowały swój pierwszy pocisk hipersoniczny dalekiego zasięgu. 

Indie dołączają do "wielkiej czwórki"

Jak wynika z oświadczenia rządu, pocisk - opracowany przez Organizację Badań i Rozwoju Obronnego (DRDO) Indii we współpracy z partnerami - został zaprojektowany do przenoszenia ładunków na dystansie ponad 1,5 tys. kilometrów. Test przeprowadzony w miniony weekend na wyspie Dr. APJ Abdul Kalam udowodnił zaś jego zdolności manewrowe w końcowej fazie lotu oraz zdolność precyzyjnego trafienia. DRDO poinformowało, że pocisk był monitorowany przez różne systemy pomiarowe w wielu domenach, a dane z jednostek morskich potwierdziły udane manewry końcowe i precyzyjne trafienie.

To historyczna chwila, a to znaczące osiągnięcie stawia nasz kraj w gronie nielicznych państw posiadających zdolności do rozwijania tak kluczowych i zaawansowanych technologii wojskowych. Gratuluję zespołowi @DRDO_India, naszym Siłom Zbrojnym i przemysłowi tego imponującego osiągnięcia
napisał na X minister obrony Indii, Rajnath Singh.

Rozwój wojska i podbój kosmosu

To najnowsze osiągnięcie wpisuje się również w dynamiczny rozwój Indii w dziedzinie eksploracji kosmosu. W sierpniu 2023 r. kraj zapisał się na kartach historii jako pierwszy, który wylądował statkiem kosmicznym na południowym biegunie Księżyca w ramach misji Chandrayaan-3. Co godne uwagi, misja ta została zrealizowana przy budżecie wynoszącym zaledwie 75 milionów dolarów, co podkreśla zdolność Indii do osiągania wysokich wyników przy ograniczonych zasobach.

I jeśli znajdzie to przełożenie na globalny wyścig zbrojeń, w tym rozwój broni hipersonicznej, to Indie staną się krajem, którego możliwości trudno będzie zignorować. Przypomnijmy, że pociski hipersoniczne to jedne z najbardziej zaawansowanych technologii wojskowych, osiągające prędkości od pięciu do 25 razy większe niż prędkość dźwięku.

Broń hipersoniczna nie do zatrzymania

Istnieją dwa główne typy pocisków hipersonicznych: hipersoniczne pojazdy szybujące (HGV) i hipersoniczne pociski manewrujące. Pierwsze są wystrzeliwane przy pomocy rakiet nośnych, podobnie jak pociski balistyczne, ale po osiągnięciu określonej wysokości pojazd odłącza się i szybując kieruje się w stronę celu. Z kolei hipersoniczne pociski manewrujące wykorzystują silniki strumieniowe scramjet do utrzymywania prędkości hipersonicznej przez cały lot, a do tego poruszają się na niższych wysokościach.

Oba warianty cechuje znaczna manewrowość z możliwością zmiany trajektorii w trakcie lotu, co sprawia, że ich ścieżki są wysoce nieprzewidywalne. W połączeniu z dużą prędkością i zdolnością do lotu na niższych wysokościach niż tradycyjne pociski balistyczne, broń hipersoniczna staje się wyjątkowo trudna do śledzenia i przechwycenia.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Czy sztuczna inteligencja jest niebezpieczna?PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas