Niesamowity ostrzał Rosjan z amerykańskiego wozu Bradley

Siły Zbrojne Ukrainy pokazały, jak potężną bronią przeciw rosyjskiemu okupantowi są dostarczone im amerykańskie wozy bojowe piechoty M2A2 ODS Bradley.

Siły Zbrojne Ukrainy pokazały, jak potężną bronią przeciw rosyjskiemu okupantowi są dostarczone im amerykańskie wozy bojowe piechoty M2A2 ODS Bradley.
Niesamowity ostrzał Rosjan z amerykańskiego wozu Bradley /123RF/PICSEL

W mediach społecznościowych pojawił się materiał filmowy, który w bardzo obrazowy sposób pokazuje, jak potężną bronią są amerykańskie wozy bojowe piechoty M2A2 ODS Bradley. Ukazano tam pracę znajdującej się na pokładzie pojazdu armaty łańcuchowej M242 Bushmaster kal. 25 mm produkcji firmy McDonnell Douglas z pociskami odłamkowo-burzącymi i zapalającymi M792 kal. 25 mm ze smugaczem (HEI-T).

Cechuje się ona szybkostrzelnością na poziomie 200 strzałów na minutę. Pociski mogą być wysyłane nawet na odległość do 6500 metrów. Armata ma masę 110,2 kg i długość lufy 2,032 m, a prędkość wylotowa pocisku wynosi 1360 m/s. Taka siła ognia bez problemu jest w stanie odeprzeć atak rosyjskiego agresora. Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy przyznali, że dzięki amerykańskim wozom Bradley wciąż utrzymują kontrolę nad miastem Awdijiwka leżącym w obwodzie donieckim.

Reklama

Ukraińcy atakują rosyjskie pozycje wozami Bradley

Te wozy bojowe ostrzeliwują tam rosyjskie pozycje, czołgi i transportery opancerzone. Stany Zjednoczone zapowiadały przekazanie Ukrainie łącznie 109 wozów Bradley w wersji M2A2 ODS i dodatkowo do nich 250 tysięcy sztuk amunicji. Niestety, nie wiadomo, ile obecnie sztuk działa na froncie na Ukrainie. Jak niedawno informowaliśmy, jeden z tych pojazdów został kilka dni temu przejęty przez Rosjan.

Amerykański wóz bojowy waży 27 ton i jest napędzany wysokoprężnym silnikiem Cummins VTA-903T o mocy 600 KM, który umożliwia rozpędzenie pojazdu do ok. 60 km/h. Z przodu maszyny zastosowano pancerz reaktywny, chroniący przed ostrzałem z armat automatycznych 2A42 kal. 30 mm i granatników przeciwpancernych RPG-7.

Armata łańcuchowa M242 Bushmaster kal. 25 mm

Jednak najważniejszą bronią jest armata łańcuchowa M242 Bushmaster kal. 25 mm miotająca różnymi pociskami. M2A2 ODS Bradley góruje nad standardowymi wozami piechoty takimi jak BWP-1 czy BWP-2 używanymi w Ukrainie. Przede wszystkim amerykański wóz ma znacznie lepszą optykę na podczerwień i w nocy. Na polu walki pojedynki wygrywa ten, kto pierwszy zauważy przeciwnika.

Bradley zapewnia w tym przewagę Ukraińcom, o czym Rosjanie mogli przekonać się wiele razy. Przy tym dzięki systemowi informacji i kontroli walki FBCB2, umożliwia sprawną komunikację między wozami, koordynując atak. Strata jednego pojazdu to kłopot, ale nie wpłynie to negatywnie na walki na froncie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: M2 Bradley | Awdijiwka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy