Rosjanie przejęli w Ukrainie potężny amerykański wóz bojowy

Rosjanie przejęli w trakcie walk na wschodzie Ukrainy jeden z dostarczonych tam w połowie roku amerykańskich wozów bojowych piechoty, a mianowicie M2A2 ODS Bradley.

Rosjanie przejęli w trakcie walk na wschodzie Ukrainy jeden z dostarczonych tam w połowie roku amerykańskich wozów bojowych piechoty, a mianowicie M2A2 ODS Bradley.
Rosjanie przejęli w Ukrainie amerykański wóz bojowy M2A2 ODS Bradley /123RF/PICSEL

Władze w Kijowie i Waszyngtonie mają problem. Rosjanie, podczas zaciekłych walk w okolicach ukraińskiej Awdijiwki, przejęli porzucony przez żołnierzy 47. Brygady Piechoty Zmechanizowanej SZU, amerykański wóz bojowy piechoty M2A2 ODS Bradley. Propagandowe media Kremla nie omieszkały pochwalić się swoim pozyskanym militarnym złotem i pokazać film z jego oględzin.

Rosjanie podali, że ten konkretny przejęty wóz bojowy piechoty został wyremontowany w 2022 roku, zatem można oczekiwać, że na jego pokładzie znalazły się wszystkie najnowsze systemy bojowe. Pokazany pojazd nie był jednak wyposażony w pancerz, a we wnętrzu brakowało kilku ważnych systemów.

Reklama

Rosjanie przejęli pierwszy wóz bojowy piechoty M2A2 Bradley

Co ciekawe, po przejęciu je posiadał, co oznacza, że rosyjscy eksperci od technologii wojskowych już zdemontowali te elementy w celu dokładnego ich zbadania. To zła wiadomość nie tylko dla Ukraińców, ale również dla Amerykanów. Rosjanie będą mogli bowiem przygotować broń, która będzie w przyszłości skutecznie radziła sobie z tymi pojazdami.

Z opublikowanego filmu wynika również, że Bradley został mocno uszkodzony, ale silnik i najważniejsze systemy są sprawne. Na pewno Rosjanie nie będą mogli go używać na froncie. Jednak na pewno uczynią z niego dobry użytek na potrzeby poprawienia jakości swoich pojazdów bojowych i opancerzonych.

To potężny pojazd, ale brak jednej sztuki niewiele zmieni

Stany Zjednoczone, wiosną bieżącego roku, zapowiadały przekazanie Ukrainie łącznie 109 wozów Bradley w wersji M2A2 ODS. Nie wiadomo, ile ostatecznie trafiło do naszego wschodniego sąsiada. Amerykański wóz bojowy waży 27 ton i jest napędzany wysokoprężnym silnikiem Cummins VTA-903T o mocy 600 KM, który umożliwia rozpędzenie pojazdu do ok. 60 km/h. Z przodu maszyny zastosowano pancerz reaktywny, chroniący przed ostrzałem z armat automatycznych 2A42 kal. 30 mm i granatników przeciwpancernych RPG-7.

Jednak najważniejszą bronią jest armata łańcuchowa M242 Bushmaster kal. 25 mm o szybkostrzelności 200 strz./min. M2A2 ODS Bradley góruje nad standardowymi wozami piechoty takimi jak BWP-1 czy BWP-2 używanymi w Ukrainie. Przede wszystkim amerykański wóz ma znacznie lepszą optykę na podczerwień i w nocy. Na polu walki pojedynki wygrywa ten, kto pierwszy zauważy przeciwnika.

Bradley zapewnia w tym przewagę Ukraińcom, o czym Rosjanie mogli przekonać się wiele razy. Przy tym dzięki systemowi informacji i kontroli walki FBCB2, umożliwia sprawną komunikację między wozami, koordynując atak. Strata jednego pojazdu to kłopot, ale nie wpłynie to negatywnie na walki na froncie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: M2 Bradley | Awdijiwka | Rosjanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy