Nowa broń Pentagonu przeciwko dronom. Trwają testy

Pentagon prowadzi testy systemów mikrofalowych o dużej mocy, które mogą być wykorzystać do niszczenia wielu dronów przeciwnika na raz.

Roje autonomicznych dronów mogą omijać dowolne przeszkody dzięki nowemu algorytmowi sztucznej inteligencji
Roje autonomicznych dronów mogą omijać dowolne przeszkody dzięki nowemu algorytmowi sztucznej inteligencji123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Nowa technologia pozwoli eliminować roje dronów

Urzędnicy Pentagonu prowadzący projekt stworzenia skutecznej broni przeciwko bezzałogowym aparatom latającym powiedzieli, że demonstracja technologii, która umożliwia eliminację dronów za pomocą fal mikrofalowych o dużej mocy zakończyła się sukcesem. Przetestowano projekty kilku amerykańskich firm. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji, która z nich dostarczy drony armii Stanów Zjednoczonych.

Rozwój takiej technologii podyktowany jest rosnącym zagrożeniem rojami dronów, a Pentagon stara się nadążyć za jej rozwojem wprowadzając odpowiednie środki ochronne i zapobiegające. U.S Army to służba, której zadaniem jest kierowanie Biurem, które powstało pod koniec 2019 roku i ma na celu poszukiwanie skutecznych sposobów walki z dronami. Biuro przeprowadziło już trzy demonstracje. Plan zakłada kontynuowanie demonstracji technologii, co najmniej dwa razy w roku tak, aby wyeliminować napotkane podczas testów problemy.

Testy były wykonywane przeciwko trzem różnym grupom dronów. Pierwsza z nich obejmowała małe drony do 9 kilogramów, druga do 25 kilogramów, i trzecia jednostki o większej masie. Sprawdzono m.in. jak sprawuje się emiter fal i czy drony są skutecznie eliminowane.

Rośnie rola dronów na współczesnym polu walki

Wojna w Ukrainie pokazuje jak wzrosła rola dronów na współczesnym polu walki. Służą one do rozpoznania, nawet na poziomie plutonu, pomagają nakierowywać artylerie, a kiedy trzeba, same dokonują ataków. Wydawać by się mogło, że drony nie mają szans przeżyć na współczesnym, konwencjonalnym polu bitwy, gdzie obie strony dysponują środkami obrony przeciwlotniczej, jednak wojna w Ukrainie obala te tezę.

Drony z Niebiańskiej kary. Pomogą ukraińskim wojskom INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas