Nowoczesne wszędołazy przekazane Ukrainie. Pomogą w walce z Rosją
Ukraina otrzymała nowoczesne wszędołazy typu BvS 10, które zostały przekazane przez Holandię. Kraj ten zadeklarował dostarczenie 28 wozów już w zeszłym roku. Opancerzone pojazdy gąsienicowe składają się z dwóch przegubów i wesprą Ukraińców w walce z Rosjanami.
Holandia zadeklarowała już w 2023 r., że zamierza dostarczyć Ukraińcom blisko 30 pojazdów gąsienicowych typu BvS 10. W zeszłym roku przeprowadzono szkolenie z ich obsługi. Teraz maszyny trafiają do kraju zaatakowanego ponad dwa lata temu przez Rosjan, gdzie wspomogą walkę z agresorem.
Ukraina dostanie od Holandii kilkadziesiąt pojazdów BvS 10
O rozpoczęciu przekazywania pojazdów Ukraińcom poinformował Minister Obrony Holandii Ruben Brekelmans i zrobił to na łamach platformy X już pod koniec sierpnia. Wtedy uruchomiono dostawy wyspecjalizowanych wszędołazów do Ukrainy.
Według wcześniejszych deklaracji do kraju miało trafić 28 pojazdów. Obecnie jednak mówi się o 36 wszędołazach, które Ukrainie zostaną przekazane przez Holandię. Pierwsze maszyny pojawiły się na froncie już jesienią zeszłego roku.
Za szkolenie Ukraińców z obsługi BvS 10 odpowiadała holenderska piechota morska. Na wyposażeniu Korpusu Piechoty Morskiej znajdowały się wtedy 73 pojazdy tego typu o różnych zastosowaniach. Jest to bardzo uniwersalna maszyna.
Wszędołazy BvS 10 to uniwersalne pojazdy
BvS 10 (Bandvagn Skyddad 10) to przegubowy pojazd gąsienicowy składający się z dwóch podstawowych członów, który jest 3. generacją tej maszyny opracowaną przez holenderską firmę Hägglunds w latach 90.
Wszędołazy są bardzo uniwersalnymi pojazdami, które radzą sobie na trudnym terenie i przy okazji zapewniają różne możliwości wykorzystania. Mogą pełnić rolę transportowców dla żołnierzy (pomieszczą do 12 osób + kierowcę), modułu dowodzenia czy zostać wykorzystane do ewakuacji.
BvS 10 jest napędzany przez silnik wysokoprężny Cummins ISBe o pojemności 6,7 litra i mocy 285 KM. Pojazd jest w stanie jechać z prędkością do 70 km/h (5 km/h w wodzie) i na jednym tankowaniu jest w stanie pokonać dystans do 300 km. Do obrony służą karabin maszynowy 5,56/12,7 mm lub granatnik automatyczny kal. 40 mm.
Nie tylko Ukraina korzysta z maszyn BvS 10
Wojska holenderskie i ukraińskie nie są jedynymi, które mają na wyposażeniu wszędołazy BvS 10. Tego typu pojazdy mają także inne armie w Europie. Wśród krajów są Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Szwecja czy Austria.
Oryginalnie pojazd został zaprojektowany dla marynarki Wielkiej Brytanii i został nazwany jako Wiking. Maszyny były wykorzystywane w trakcie działań w Afganistanie od 2006 r. Warto dodać, że Holendrzy opracowali specjalny wariant BvS 10 bez uzbrojenia o nazwie Beowulf, który jest w stanie przewozić do 14 osób lub 8 ton zaopatrzenia.