Nowy hipersoniczny myśliwiec przechwytujący, czyli wspólny projekt Hiszpanii i Niemiec

Firmy z obu krajów połączyły siły, aby stworzyć europejski myśliwiec przechwytujący, który będzie w przyszłości kluczowy jako element tarczy antyrakietowej.

Dwa europejskie kraje mają stworzyć hipersoniczny myśliwiec przechwytujący
Dwa europejskie kraje mają stworzyć hipersoniczny myśliwiec przechwytujący123RF/PICSEL

Głównym powodem wspólnego zaangażowania w projekt nowoczesnego myśliwca, jest wojna w Ukrainie i używanie przez Rosję pocisków hipersonicznych. Projekt znany jest jako European Hypersonic Defence Interceptor (HyDef) i jest koordynowany przez hiszpańską firmę Sener Aeroespacial. Unia Europejska na rozwój projektu ma przeznaczyć 100 mln euro, a pieniądze mają pochodzić z Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF).

Projekt HyDef - nowy europejski myśliwiec hipersoniczny

Jak donosi DefenseNews głównym punktem projektu jest opracowanie hipersonicznego myśliwca przechwytującego, który ma neutralizować w przyszłości zagrożenia i cele poruszające się z bardzo dużą prędkością. W badaniach uczestniczy pięć hiszpańskich firm: Escribano, INTA, GMV, Instalaza i Navantia, z kolei po stronie niemieckiej to Diehl, który będzie odpowiedzialny za inżynierię i projektowanie systemu przechwytującego, nawigację i sterowanie, a także za opracowanie głowicy poszukiwawczej i elektroniki sygnałowej. Z kolei Sener będzie kierować pracami nad systemami naprowadzania, nawigacji i sterowania oraz komunikacją siłownikami i sterowaniem aerodynamicznym.

W oświadczeniu wydanym przez firmę Sener można przeczytać, że projekt: "zaowocuje koncepcją, redukcją ryzyka i demonstracją wydajnego endo-atmosferycznego myśliwca przechwytującego zdolnego do działania na różnych poziomach lotu, który będzie obejmował innowacyjny aerodynamiczny system sterowania dla wysokiej zwrotności, koncepcje naprowadzania oraz zaawansowane systemy czujników i wyszukiwania"

W pracach ma uczestniczyć norweskie konsorcjum Nammo, które ma wykorzystać swoją wiedzę dotyczącą napędów. W projekcie wezmą udział również m.in. Ruag Space ze Szwecji, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych z Polski, LK Engineering z Czech, czy Sonaca z Belgii. W sumie w ramach unijnego projektu ma współpracować 13 firm i organizacji z siedmiu krajów. Prace mają zostać zakończone do 2035 roku. Ostatecznym celem programu jest opracowanie nowej maszyny zdolnej do integracji z systemami obrony powietrznej, a także z systemami wczesnego ostrzegania, śledzenia i przechwytywania.

"Wydarzenia": Seria wybuchów w Zatoce Gdańskiej. Rozbrajanie bomb lotniczych i min wojennychPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas