Nowy śmigłowiec polskiej armii na zdjęciu. Lata we Włoszech

Spotterzy wypatrzyli we Włoszech kolejny śmigłowiec AW149, który niedługo zasili arsenał Wojska Polskiego. Maszyna przechodzi obecnie ostatnie testy, przed wysłaniem do naszego kraju. W przyszłości budowa śmigłowców AW149 ma odbywać się w polskich zakładach PZL-Świdnik.

Przyszły śmigłowiec Wojska Polskiego na nowym zdjęciu

Widoczny na zdjęciu AW149 został zidentyfikowany jako szósta maszyna Wojska Polskiego przez autora zdjęcia. Przechodzi etap lotów testowych w zakładach produkcyjnych Leonardo we włoskim Vergiate. Możliwe więc, że jeszcze w tym roku trafi do Polski

Polska zakupiła 32 śmigłowce AW149, które mają zmodernizować flotę wojsk aeromobilnych wojsk lądowych. Śmigłowce wielozadaniowe AW149 mają zastąpić w Wojsku Polskim starzejącą się flotę poradzieckich maszyn jak Mi-2 czy Mi-8. Pierwsze z tych maszyn już trafiły na wyposażenie 25. Brygady Powietrznodesantowej. Obecnie żołnierze przechodzą na nich szkolenia i wprowadzają je do aktywnej służby.

Reklama

Nowe śmigłowce produkowane w Polsce

Umowa na AW149 dla Wojska Polskiego została podpisana 1 lipca 2022 z zakładami PZL-Świdnik, podlegające pod koncern Leonardo, który zaprojektował śmigłowiec. To właśnie w tych polskich zakładach mają być wytwarzane AW149 według umowy, opiewającej na 8,25 mld złotych brutto.

W czerwcu 2024 roku oficjalnie otwarto linię montażu końcowego dla śmigłowców AW149 w zakładach PZL-Świdnik. Z dostępnych zdjęć wiemy też, że przynajmniej jeden egzemplarz śmigłowca jest aktualnie montowany w Świdniku. PZL-Świdnik odpowiedział nam, że jak nie może zdradzić szczegółów harmonogramu dostaw śmigłowców, to już od pierwszego AW149 dla Wojska Polskiego w budowie uczestniczą polscy inżynierowie.

- Ponieważ harmonogram zakładał dostawy w ciągu niewiele ponad roku od podpisania umowy, oczywiste było, że część śmigłowców będzie pochodzić z zakładów produkcyjnych w Vergiate we Włoszech, przy czym polscy pracownicy zostali oddelegowani do pracy w tych zakładach, aby przede wszystkich przejść szkolenie na stanowiskach pracy. Każdy śmigłowiec więc, począwszy od pierwszego jest wykonany z udziałem pracowników PZL-Świdnik [...]. Obecnie zdolności produkcyjne PZL-Świdnik dysponują marginesem mocy, które umożliwiają zwiększenie produkcji w przypadku, gdyby resort obrony wyraził takie oczekiwanie - oświadczenie PZL-Świdnik, przesłane GeekWeekowi.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polska | Świdnik | Włochy | Wojsko Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy