Pierwszy czołg Leopard 2 wylądował we Wrocławiu. Jest nagranie

W Polsce pojawił się pierwszy czołg Leopard 2 z Kanady. Niebawem wyruszy w podróż do Ukrainy, gdzie wesprze żołnierzy w walce z rosyjskim agresorem.

W Polsce pojawił się pierwszy czołg Leopard 2 z Kanady. Niebawem wyruszy w podróż do Ukrainy, gdzie wesprze żołnierzy w walce z rosyjskim agresorem.
Pierwszy czołg Leopard 2 z Kanady wylądował we Wrocławiu / Anita Anand /Twitter

Anita Anand, minister obrony narodowej Kanady poinformowała na swoim profilu na Twitterze, że pierwszy czołg Leopard 2A4 został przetransportowany z bazy wojskowej w jednym z miast w Kanadzie bezpośrednio na lotnisko we Wrocławiu. Potężny czołg podróżował na pokładzie samolotu transportowego Boeing C-17 Globemaster III.

— Pierwszy kanadyjski czołg podstawowy Leopard 2, który podarowaliśmy Ukrainie, dotarł właśnie do Polski. Wraz z naszymi sojusznikami wkrótce będziemy szkolić Siły Zbrojne Ukrainy z obsługi tego sprzętu — poinformowała na Twitterze Anita Anand. Na dowód opublikowała zdjęcie i film z załadunku oraz rozładunku czołgu.

Reklama

Pierwszy Leopard 2 od Kanady dla Ukrainy już w Polsce

Leopard 2 to bardzo dobry czołg. Kanadyjczycy podarowali Ukrainie jego najbardziej na świecie rozpowszechnioną wersję, czyli 2A4. To konstrukcja, która, mimo że wyjechała po raz pierwszy z linii produkcyjnych w 1985 roku, nawet dziś uznawana jest za idealną na realia tego typu wojny, jaka prowadzona jest w Ukrainie.

Leopard 2A4 wciąż jest niezwykle zaawansowanym technicznie czołgiem. Wersja ta ma lepszą ochronę m.in. poprzez zastosowanie wolframowego i tytanowego pancerza oraz ulepszonych systemów automatycznego gaszenia pożaru czy ochrony przed minami. Nie zabrakło też zaawansowanego systemu monitorowania pola walki z nowej termowizji. W połączeniu z osiąganą po drodze prędkością 72 km/h oraz zabójczemu działu 120 mm LH 44, czyni z Leoparda 2A4 kuszącą maszynę dla wielu państw.

Boeing C-17 Globemaster III to transportowa forteca

Tymczasem Boeing C-17 Globemaster III to równie ceniona maszyna, co czołg Leopard 2A4. Producent chwali się, że jego samolot może przetransportować nie tylko grubo ponad 800 osób, ale również na jego pokładzie zmieszczą się np. trzy śmigłowce bojowe AH-64 Apache, trzy śmigłowce CH-146 Griffon, pięć wozów bojowych Stryker, bateria przeciwlotnicza Patriot czy czołg M1 Abrams i Leopard 2A4.

C-17 może poszczycić się długością na poziomie 53 metrów, wysokością 17 metrów i rozpiętością skrzydeł dochodzącą do 52 metrów. Maksymalna ładowność maszyny wynosi ponad 77 ton, a cztery silniki Pratt & Whitney F117-PW-100 zapewniają prędkość przelotową w granicy 906 km/h i zasięg ok. 4500 km.

Kanada zamierza docelowo przekazać Ukrainie cztery czołgi Leopard 2A4. Na razie nie wiadomo, kiedy dotrą na front wszystkie maszyny, ale możemy być pewni, że dzięki nim Siłom Zbrojnym Ukrainy uda się lepiej chronić miast przed rosyjską armią na wschodzie kraju.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Leopard 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy