Polska otrzyma od Amerykanów C-130 Hercules
Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze o podpisaniu umowy przejęcia z amerykańskich nadwyżek pięciu średnich samolotów transportowych Lockheed Martin C-130H Hercules. Zostały one wyprodukowane w 1985 roku
Samoloty trafią do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, która już dziś wykorzystuje C-130 w starszej wersji - E. Obecnie wykorzystywane maszyny trafiły do Polski w latach 2009-2012. Wówczas Amerykanie dostarczyli pięć wyremontowanych i zmodernizowanych maszyn, które zostały wyprodukowane w latach 1972-73 i pamiętają jeszcze wojnę w Wietnamie.
Przed dostawą w C-130E przebudowano centropłat, przeprowadzono modernizację awioniki i instalację systemów samoobrony. Polska zapłaciła za nie pieniędzmi pochodzącymi z amerykańskiego programu FMF - Foreign Military Financing - bezzwrotnej pożyczki na cele militarne.
Samoloty, które zaczną trafiać do Polski już w tym roku zostały przekazane z nadwyżek US Air Force, które są składowane w bazach na pustyniach. Te maszyny przejmowane są za darmo. Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej zapłaci jedynie 14,3 mln dolarów za przywrócenie gotowości bojowej i przygotowanie do przebazowania do Polski.
Polska wystąpiła o przekazanie pięciu samolotów C-130H Hercules 28 marca 2019 roku. 60 samolotów tego typu znajduje się na składowisku AMARG w Tucson w Arizonie. Zostały wyprodukowane w latach 1974 - 1993. Według naszych informacji do Polski trafią egzemplarze wyprodukowane w 1985 roku.
Otrzymane w tym roku Herculesy nie zastąpią posiadanych obecnie, niemal 50-letnich maszyn. C-130E były w ostatnim czasie modernizowane i ich resursy przedłużono o kolejne lata. Następna piątka ma pozwolić na rozszerzenie możliwości transportowych Sił Zbrojnych RP, a w przyszłości zastąpić starsze wersje.
Dotychczas Polska korzystała z tego programu znacznie rzadziej, niż inni sojusznicy. Dwa lata temu Grecja otrzymała za darmo 70 śmigłowców szturmowo-rozpoznawczych Bell OH-58D Kiowa Warrior i jeden transportowy Boeing CH-47D Chinook. W tym samym czasie polskie wojska specjalne otrzymały nieodpłatnie 45 sztuk pojazdów typu MRAP.