Polskie F-16 mogą dostać eksperymentalne systemy z USA

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych rozpoczęły testy w locie systemu walki elektronicznej AN/ALQ-257 IVEWS. Ma zapewnić starszym modelom samolotów F-16 znacznie większą wartość bojową na współczesnym polu walki. Zakup tych systemów rozważa Polska.

F-16 z nowym systemem walki elektronicznej AN/ALQ-257 IVEWS. Taki może mieć Polska
F-16 z nowym systemem walki elektronicznej AN/ALQ-257 IVEWS. Taki może mieć PolskaU.S. Air Force photo by 1st Lt. Rebecca Abordomateriał zewnętrzny
F-16 z nowym systemem walki elektronicznej AN/ALQ-257 IVEWS. Taki może mieć Polska
F-16 z nowym systemem walki elektronicznej AN/ALQ-257 IVEWS. Taki może mieć PolskaU.S. Air Force photo by 1st Lt. Rebecca Abordomateriał zewnętrzny

System IVEWS na amerykańskim F-16

Obecnie samoloty bojowe to wręcz latające komputery, naszpikowane zaawansowaną elektroniką. Ogromną rolę odgrywają w nich systemy walki elektronicznej, które mają za zadanie wykrywać i zagłuszać wrogie zagrożenie z wykorzystaniem specjalnych częstotliwości radiowych, chroniąc samolot m.in. przed wykryciem przez radary.

Topowe firmy zbrojeniowe ścigają się w opracowywaniu najnowocześniejszych systemów walki elektronicznej. Jednym z najbardziej interesujących przykładów jest AN/ALQ-257 IVEWS (Integrated Viper Electronic Warfare Suite), zaprojektowany przez Northrop Grumman, który może stać się przyszłością walki elektronicznej samolotów serii F-16.

We wrześniu br. firma zakończyła testy naziemne AN/ALQ-257 IVEWS. Teraz amerykańskie lotnictwo poinformowało, że przeprowadziło pierwsze testy tego systemu w locie. Zadanie to przypadło 85. Eskadrze Doświadczalnej, która stacjonuje w bazie lotniczej Eglin na Florydzie.

Jak podają Siły Powietrzne USA, testy przeprowadzono jeszcze we wrześniu na jednym samolocie F-16C. To ważny krok, który ma dać pierwsze odpowiedzi na to, jaki jest potencjał bojowy AN/ALQ-257 IVEWS. To może zadecyduje o tym, czy zostanie on wybrany jako nowy system walki elektronicznej na zmodernizowanych samolotach F-16, nie tylko w USA. Wcześniejsze informacje podawały, że testy w locie IVEWS mogą potrwać łącznie 1,5 roku.

F-16 podczas testów systemu AN/ALQ-257 IVEWS
F-16 podczas testów systemu AN/ALQ-257 IVEWSU.S. Air Force photo by 1st Lt. Rebecca Abordomateriał zewnętrzny

Polskie F-16 jeszcze skuteczniejsze dzięki IVEWS?

Wiele samolotów F-16C/D przechodzi proces ważnych ulepszeń, mających dać im większe szanse na współczesnym polu walki. To maszyny, które w wielu przypadkach mają już wiele lat służby. Chociażby polskie F-16 muszą przejść już MLU (Mid-Life-Upgrade), czyli ulepszenie ze względu na osiągnięcie półmetku całej swojej przewidzianej służby.

Obecnie nasze siły powietrzne przygotowują się do procesu tych ulepszeń. Pod koniec października Pentagon podał do publicznej informacji zgodę, jaką wydał Polsce na możliwy zakup pakietu modernizacyjnego MLU dla naszych 48 F-16.

Wśród nich były właśnie systemy walki elektronicznej AN/ALQ-257 IVEWS. Niemniej nie jest pewne czy polskie F-16 będą miały akurat te systemy walki elektronicznej. Polska bowiem rozważa jeszcze AN/ALQ-254(v)1 Viper Shield od firmy L3Harris. Bez względu na wybór te systemy mają podnieść zdolności polskich F-16 do poziomu fabrycznie nowych samolotów serii Block 70/72.

Nowy system walki elektronicznej dla F-16

AN/ALQ-257 IVEWS ma zapewniać cyfrowe ostrzeżenia radarowe i aktywne zagłuszanie w celu wykrywania, identyfikowania, lokalizowania i przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom. Docelowo ma stanowić ulepszenie dla samolotów F-16C/D Block 40/42/50/52. Niemniej Ppłk Joseph Gagnon, dowódca 85. Eskadry Doświadczalnej wskazał, że IVEWS może zostać umieszczony na platformach innych niż F-16.

Według zapewnień Northrop Grumman ich system ma ogromną przewagę w tym, że jest zaprojektowany do pełnej interoperacyjności z najnowszym radarem AN/APG-83 SABR z anteną technologii AESA. To właśnie ten radar także ma wejść na wyposażenie zmodernizowanych polskich F-16.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Gamingowa transformacja
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas