F-16

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:46) Aktualizacja Czwartek, 1 lutego 2024 (15:58)
F-16 to wielozadaniowy, jednosilnikowy myśliwiec taktyczny, zaprojektowany i produkowany przez amerykańską firmę Lockheed Martin. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych i szeroko stosowanych myśliwców na świecie, służący w siłach powietrznych wielu krajów, w tym Polski. Charakteryzuje się wyjątkową zwrotnością i zaawansowanymi technologiami.
F-16 - najważniejsze informacje
F-16 polskich Sił Powietrznych. /Wikimedia

F-16 - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rodzaj/Typ:

  samolot, sprzęt wojskowy

 • Rok uruchomienia produkcji:

  1976

F-16. Co to za samolot wojskowy? 

F-16 Fighting Falcon to myśliwiec wielozadaniowy stworzony przez amerykańską firmę Lockheed Martin we współpracy z przedsiębiorstwem zbrojeniowym General Dynamics.

Jego produkcję rozpoczęto w 1976 roku i tylko do 2012 roku wypuszczono aż 4500 egzemplarzy. Myśliwce są wykorzystywane przez siły zbrojne na całym świecie. Z samolotów F-16 korzysta 26 krajów, w tym Polska od 2006 roku.

Konstrukcja maszyny sprawia, że mieści się w niej dwóch pilotów stanowiących załogę. Zależnie od prototypu napędem w jednostkach są różne silniki firmy Pratt & Whitney. Modele F-16A/B wyposażono w napęd F100-PW-220, a modele F-16C/D w silnik F-100-PW-200/220 lub F100-PW-229. 

Ze względu na kształt, parametry techniczne i celność samoloty F-16 Fighting Falcon uczestniczyły w wielu operacjach bojowych. Zasłynęły m.in. podczas akcji "Pustynna Burza" w Iraku. Miały także duży udział podczas wojny w Afganistanie.

Najnowszy wariant myśliwca to F-16V. Maszyna swój pierwszy oblot miała w 2015 roku. Tym, co wyróżnia ten model, jest zmodernizowany system antykolizyjny, a także precyzyjny radar AN/APG-83.

Ciekawostki o samolocie F-16

 • Istnieje japońska wersja myśliwca F-16.

Japończycy zainspirowali się do stworzenia własnego myśliwca wzorowanego modelem F-16. Za jego produkcję odpowiedzialna była firma Mitsubishi Heavy Industries. Jednostka Mitsubishi F-2 charakteryzuje się m.in. obniżonym echem radarowym. Funkcjonalność ta ma zastosowanie przy eliminacji wrogich okrętów.

 • Bezzałogowe myśliwce F-16 sterowane z ziemi

W 2013 roku firma Boeing wraz z Siłami Zbrojnymi Stanów Zjednoczonych rozpoczęła pracę nad wypuszczeniem bezzałogowych samolotów F-16. Maszyny te planowano pilotażować zdalnie. Miały one służyć do szkolenia pilotów i zdobywania przewagi nad wrogiem w walkach powietrznych.

 • Niebezpieczny wyciek informacji na temat samolotów F-16 w grze komputerowej

W styczniu 2023 roku fani gry WarThunder zyskali chwilowy dostęp do poufnych informacji na temat myśliwca F-16. Dane znajdowały się na forum dotyczącym gry i zostały umieszczone tam przez moderatora. Miały one dotyczyć m.in. pocisku powietrze-powietrze AIM-120. Nie był to pierwszy raz w historii, kiedy wrażliwe informacje na temat samolotów wykorzystywanych przez siły zbrojne wyciekły do sieci.

 • Polskie siły zbrojne chętnie wykorzystują myśliwce F-16

W polskich Siłach Powietrznych można obecnie doliczyć się aż 48 samolotów F-16. Co więcej, polscy piloci mogą poszczycić się doskonałymi umiejętnościami w zakresie ich sterowania. Z ich udziałem przygotowano m.in. instruktażowe filmy. Były one częścią misji NATO Air Policing.

Temat F-16 znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat F-16

F-16 - Wiadomości