Potężna rosyjska broń w rękach Hamasu. Pacyfikują czołgi

Bojownicy Hamasu chwalą się, jak bez trudu niszczą izraelskie czołgi i wozy opancerzone bronią pochodzącą z Rosji.

Potężna rosyjska broń w rękach Hamasu
Potężna rosyjska broń w rękach Hamasu123RF/PICSEL

Analitycy wojskowi nie mają wątpliwości, że gdyby bojownicy Hamasu nie dysponowali rosyjską bronią, to by nie zaatakowali Izraela. Jednak stało się inaczej. Rosja sprzedaje produkowaną przez siebie broń na całym świecie. Najgorsze jest w tym wszystkim fakt, że tę broń może kupić każdy, kto tylko dysponuje określoną kwotą. Władz z Kremla nie interesuje, że broń wpada w ręce terrorystów.

Bojownicy Hamasu pochwalili się, jak szybko i skutecznie pacyfikują izraelskie czołgi czy wozy opancerzone. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, bo w końcu trwa wojna, gdyby nie to, że ataków dokonali za pomocą broni wyprodukowanej w Rosji. Tym bardziej ta sytuacja niepokoi, że władze Rosji, na czele z Władimirem Putinem ostro potępiają działania Izraela w Strefie Gazy i wydają się wspierać Hamas w wojnie o wolność.

Hamas niszczy izraelskie pojazdy rosyjskimi Kornetami

Bojownicy Hamasu pokazali materiał filmowy, na którym pokazali, jak zniszczyli izraelski wóz opancerzony Panther APC ręczną wyrzutnią z pociskiem o nazwie 9M133 Kornet. Jest to rosyjski przeciwpancerny pocisk rakietowy kierowany laserowo. Na ujęciu możemy zobaczyć, jak pojazd wybucha i rozpada się na kawałki.

Broń Kornet została opracowana w 1994 roku przez KBP Tuła jako następca systemu 9K113 Konkurs. Pociski 9M133 mogą być odpalane z wyrzutni przenośnych, jak i montowanych na pojazdach (np. transporterach opancerzonych). Wcześniej oddziały Hamasu w ten sam sposób zniszczyły izraelskie czołgi Merkawa.

Co wiemy o wozach opancerzonych Panther?

Tymczasem pojazdy opancerzone Panther są wyłożone na zewnątrz i wewnątrz specjalnymi materiałami zapewniającymi izolację termiczną i utrzymanie odpowiedniej temperatury. Uszczelnienie kabiny pasażerskiej zapobiega przedostawaniu się do niej ognia, na przykład podczas rzucania koktajlem Mołotowa w pojazd.

Panele ochronne są przeznaczone do pochłaniania pocisków z broni lekkiej, takiej jak karabiny maszynowe, o kalibrze do 7,62 mm. Ochronę balistyczną można dodatkowo zwiększyć za pomocą dodatkowego pancerza. Prędkość Pantery jest ograniczona ze względów bezpieczeństwa do ok. 60 km/h.

Rosyjskie ATGM kontra izraelskie czołgi

Co ciekawe, Hamas dysponuje technologiami, które obecnie rozwija Iran i Rosja. Chodzi tutaj nie tylko o pociski rakietowe, ale również o drony kamikadze. Za ich pomocą, bojownicy atakują i niszczą wieże radarowe, komunikacyjne czy obserwacyjne. Takie działania na myśl przywodzą wydarzenia rozgrywające się w Ukrainie. Dlatego to daje do myślenia, kto wspiera palestyńskich terrorystów.

Podstawą sił pancernych Izraela są obecnie czołgi Merkawa Mk 4. Posiadają one gładkolufową armatę o kalibrze 120 mm i aktywny system obrony Trophy, który uchodzi za jeden z najlepszych na świecie. Pierwsze egzemplarze weszły do służby w 2004 roku.

Od początku 2023 roku, do oddziałów zaczynają trafiać pierwsze egzemplarze najnowszej wersji czołgu, czyli Merkawa Mk 5. Jako że drony kamikadze stały się codziennością wojny XXI wieku, izraelskie czołgi, podobnie jak ukraińskie i rosyjskie, zostały udoskonalone o specjalne klatki bezpieczeństwa montowane na wieży maszyn.

Z faweli na deski teatru. Historia 19-latka inspirujeAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas