Pojazd opancerzony VRAC na froncie w Ukrainie. Na świecie są tylko trzy!

Daniel Górecki

Daniel Górecki

Aktualizacja

Jak dowiadujemy się ze zdjęć zamieszczonych w mediach społecznościowych, szeregi ukraińskiej armii zasilił ekstremalnie rzadki pojazd opancerzony typu VRAC (Catastrophe Areas Recovery Vehicle).

Służy do ratowania ludzi z katastrof. Teraz pomaga w Ukrainie
Służy do ratowania ludzi z katastrof. Teraz pomaga w Ukrainie@UAWeapons i @LordAshcroftTwitter

Analitycy z twitterowego kanału Ukraine Weapons Tracker poinformowali o niezwykle rzadkim nabytku ukraińskiej armii, a mianowicie pojeździe opancerzonym wykorzystywanym do akcji ratowania ludzi podczas katastrof naturalnych w ekstremalnych warunkach pogodowych. Mowa o jednostce typu VRAC (Catastrophe Areas Recovery Vehicle), która została wyprodukowana w Hiszpanii w dosłownie trzech egzemplarzach.

Ratował ludzi z katastrof. Teraz pomaga w Ukrainie

Jak trafiła do Kijowa? Trudno powiedzieć. Niewykluczone, że hiszpański rząd przekazał pojazd Ukrainie w ramach jednego z pakietów pomocy, choć nie było oficjalnego komunikatu w tej sprawie, a Kijów mógł też samodzielnie go kupić albo otrzymać od jakiegoś darczyńcy. Tak czy inaczej, pojazd, który doczekał się już zielonego kamuflażu (oryginalnie jest biały), wskazującego na zastosowanie wojskowe, jest naprawdę cennym wzmocnieniem.

Ten konkretny pojazd został przystosowany do ewakuacji medycznej
wyjaśnili analitycy.

Pegaso BMR 6×6 po liftingu

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to mamy do czynienia z jednostką zaprojektowaną na bazie opancerzonego wozu Pegaso BMR 6×6, produkowanego przez hiszpańską firmę Enasa od 1979 roku.

Pierwotnie pojazd był napędzany silnikiem wysokoprężnym Pegaso 9157/8 o mocy 306 KM i posiadał automatyczną skrzynię biegów, przemiennik momentu obrotowego, niezależne zawieszenie wszystkich sześciu kół oraz opcjonalną zdolność do amfibii (dwa pędniki wodnoodrzutowe).

Od czasu startu produkcji doczekał się wielu wersji, różniących się wyposażeniem i przeznaczeniem, w tym wersji do zwiadu, walki elektronicznej czy ambulansu polowego. Warto tu dodać, że pojazdy opancerzone Pegaso BMR odegrały kluczową rolę w działaniach sił hiszpańskich podczas międzynarodowych interwencji w Jugosławii, Afganistanie, Iraku i Libanie.

W ostatnich latach wszystkie egzemplarze w posiadaniu hiszpańskiej armii wyposażono w klimatyzację, pasywny pancerz i nowe silniki Scania DS9 61A 24S o mocy 310 KM. Poza Hiszpanią (682 sztuki ), pojazdów Pegaso BMR używają także armie Egiptu, Meksyku, Peru, Arabii Saudyjskiej czy Maroka.

"Wydarzenia": Podpisano umowy na realizację trzech pięter obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowejPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas