RAPIDFire - autonomiczna wieżyczka, która samodzielnie zdejmuje roje dronów

W obliczu stale rosnącego zagrożenia ze strony ataków lądowych i powietrznych z bliskiej odległości, niezbędne są innowacyjne środki zaradcze. Jeden z nich podczas wystawy Euronaval 2022 zaprezentowała konsorcjum firm Nexter i Thales, a mowa o najnowszej wersji autonomicznej wieży strażniczej RAPIDFire.

Ta autonomiczna wieżyczka samodzielnie radzi sobie z rojami dronów
Ta autonomiczna wieżyczka samodzielnie radzi sobie z rojami dronówNextermateriały prasowe

Technologia militarna to nieustanny wyścig między coraz nowocześniejszą bronią i wyposażeniem obronnym, które musi za nią nadążyć, a w ostatnim czasie wydaje się to jeszcze bardziej palące niż zwykle. Wystarczy tylko spojrzeć, jakie zagrożenie dla kosztujących miliardy dolarów okrętów stanowią relatywnie niedrogie drony, autonomiczne statki nawodne, miny czy amunicja krążąca, o "klasykach" pokroju pocisków hipersonicznych czy bombowcach nawet nie wspominając.

Nexter prezentuje autonomiczne działko obronne nowej generacji

I tu do akcji wkracza RAPIDFire, czyli wieżyczka obronna, za opracowanie której odpowiadają firmy Nexter (francuski producent amunicji, transporterów opancerzonych, artylerii i elektronicznych systemów bojowych dla sił zbrojnych Francji oraz innych krajów) i Thales (zaawansowane technologicznie rozwiązania dla transportu, wojskowości, cyberbezpieczeństwa, lotnictwa czy kosmonautyki). To w gruncie rzeczy kompleksowe rozwiązanie, które autonomicznie wyszukuje, namierza i niszczy zagrożenia na lądzie i wodzie.

RAPIDFire jest zbudowany na bazie 40-mm działa CTA International, amunicji i systemu celowniczego umieszczonego wewnątrz małej opancerzonej wieży. Może obsługiwać amunicję teleskopową CTAI i jest skonfigurowany do przyszłego pocisku przeciwlotniczego (A3B), a w celu maksymalnego skrócenia czasu reakcji, system utrzymuje w gotowości 140 pocisków, wystarczającą do zneutralizowania nawet roju składającego się z 30 dronów.

Wieża jest wyposażona w precyzyjny optoelektroniczny system kierowania ogniem firmy Thales z celownikiem wielospektralnym i szybkim dalmierzem laserowym, a także może automatycznie wybrać odpowiednią amunicję.

Jak przekonują autorzy rozwiązania, RAPIDFire jest w stanie skutecznie przeciwdziałać zagrożeniem powierzchniowym, dronom, pojedynczym lub latającym w rojach, a także wielopociskowym próbom mającym na celu przeciążenie systemów obronnych. Co więcej, wieża świetnie radzić ma sobie także z myśliwcami, helikopterami oraz rakietami o zasięgu do 4000 m. RAPIDFire w przyszłym roku trafi na okręty francuskiej marynarki wojennej, gdzie przejdzie wszystkie niezbędny testy, ale może być też integrowany z pojazdami naziemnymi, jak armatohaubica CAESAR MkII.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas