Rosja testuje nowy bojowy bezzałogowy statek powietrzny. Użyje go w Ukrainie?

Moskwa opracowuje nowe bojowe drony Kronshtadt Sirius, które w przyszłości mogą być potencjalnie wykorzystane w wojnie w Ukrainie. Czy Putin ma już dość wadliwego sprzętu sprowadzonego z Iranu?

Czy Rosja stworzyła odpowiedź na tureckiego Bayraktara?
Czy Rosja stworzyła odpowiedź na tureckiego Bayraktara?123RF/PICSEL

Nowy rosyjski bojowy dron Kronshtadt Sirius jest obecnie w trakcie testów. Maszyna została stworzona przez firmę Kronshtadt, która wcześniej opracowała Orion UAV. Nie wiadomo jak długo analizy sprzętu będą kontynuowane, jednakże Rosja ma zamiar wprowadzić maszynę do swoich wojsk już w 2023 roku. Do tej pory UAV został przetestowany w "autonomicznym środowisku" - czyli w interakcji z innymi samolotami, systemami obrony i pojazdami naziemnymi. Jak przekazała agencja TASS, cytując swojego anonimowego informatora: - Wojna w Ukrainie pokazała potrzebę tego typu technologii.

Rosja obecnie cierpi z powodu niedoboru bojowych statków powietrznych. W ostatnim czasie sprowadziła kilkadziesiąt tego typu maszyn z Iranu. Jednak jak donoszą anonimowe rosyjskie źródła, irański sprzęt jest w dużej mierze wadliwy.

Na co stać nowego rosyjskiego drona - Kronshtadt Sirius?

Rosyjski UAV jest w stanie strzelać dwoma rodzajami amunicji - kierowaną i niekierowaną. Według agencji TASS, która powołuje się na swoje źródło, maszyna będzie mogła wykonywać misje bojowe i rozpoznawcze, a także będzie wyposażona w układy optyczno-elektroniczne. Nawigacja opiera się na sterowaniu satelitarnym.

Jak podaje portal Bulgarianmilitary, niektórzy rosyjscy eksperci określają Siriusa jako "starszego brata Oriona", który będzie od niego cięższy. Sirius to dwusilnikowy UAV (silniki turbośmigłowe) o dużym zasięgu i ładowności. Zbudowany jest z cienkiego kadłuba oraz prostych skrzydeł, które przyjmują kształt litery V - jest to "typowa aerodynamiczna konstrukcja rosyjskich inżynierów".

Niestety wciąż niewiele wiadomo jaki sprzęt zostanie tutaj zamontowany. Rozpiętość skrzydeł będzie wynosić aż 23 m, a długość maszyny nie przekroczy 9 m. Maksymalna masa startowa to 2 - 2,5 tony, a masa przenoszonego ładunku wyniesie około 450 kg. Sprzęt rozwija prędkość 180 km/h i może osiągnąć wysokość nawet do 7 km.

Jaki sprzęt straciła Rosja podczas wojny?

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe informacje dotyczące odniesionych strat strony rosyjskiej. Armia rosyjska straciła od początku wojny ponad 54 000 żołnierzy, 2 202 czołgi, 4 701 opancerzonych wozów bojowych, 1 306 systemów artyleryjskich, 312 wyrzutni rakietowych, 168 systemów obrony powietrznej, 251 samolotów bojowych, 216 śmigłowców, 911 bezzałogowych statków powietrznych, 236 pocisków manewrujących (zestrzelonych przez ukraińską obronę powietrzną), 15 okrętów wojennych, 3 571 ciężarówek i cystern oraz 121 jednostek specjalistycznego sprzętu wojskowego.

Moskwa w "Graffiti" o rozpoczęciu budowy elektrowni atomowej: Rok 2026 jest realistycznyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas