Rosjanie obwożą na wystawie amerykański wóz M2 Bradley

Krajowa propaganda Rosji właśnie znalazła sobie nową maskotkę, którą zabawia lud. Jest nim amerykański wóz bojowy M2 Bradley. Teraz na dedykowanym pociągu jest obwożony jako specjalna wystawa, mając ukazywać słabość zachodniej techniki wobec rosyjskiego uzbrojenia.

W grudniu 2023 roku z frontu na Ukrainie pojawiły się pierwsze informacje o przechwyceniu przez Rosjan amerykańskiego wozu bojowego M2A2 ODS SA Bradley. Od razu zrobiono z tego wielkie wydarzenie medialne, jakby co najmniej udało się wrócić do oblężenia Kijowa. Jak teraz się okazuje, Rosjanie poszli o krok dalej i z jednej z tych przechwyconych maszyn zrobili... obiekt wystawy.

Przechwycony Bradley podróżuje teraz od miasta do miasta na specjalnej kolei. Ten Bradley ma być wręcz pomnikiem, który ma odpowiadać żywotnym potrzebom narodu rosyjskiego. Rosjanie tym Bradleyem mają otwierać oczy niedowiarkom i mówić "patrzcie, to przez nas trafione, przez nas zestrzelone i to nie jest nasz ostatni Bradley".

Reklama

Amerykański wóz Bradley w rękach Rosjan

Na zdjęciach widać, jak miejscowi lgną do amerykańskiego wozu, aby zobaczyć go w całej okazałości. Fotografie ukazują też ślady trafień. Nie wiadomo dokładnie jaki to M2 Bradley. Oprócz tego zdobytego w grudniu Rosjanie pokazywali, że udało im się przechwycić i holować drugą maszynę z okolic Awdijiwki. Nie można też odrzucić tego, że mogli przejąć więcej tych wozów.

Nie potwierdzono też, gdzie zrobiono samo zdjęcie, choć rosyjskie media społecznościowe, spekulują, że miały być to okolice Moskwy, a sama maszyna trafi do Parku Patriotów w podmoskiewskiej Kubince, gdzie Rosjanie składują wozy zdobyte na Ukrainie. Spekuluje się, że wóz może posłużyć do badań nad konstrukcją, jednak nie jest ona tak spektakularna i nowoczesna, aby Rosjanie faktycznie mogli z niej coś wyciągnąć.

Wóz M2 Bradley pokonuje najpotężniejsze rosyjskie czołgi

M2 Bradley to amerykański wóz bojowy, które służy przede wszystkim do transportowania żołnierzy na polu walki i wspieraniu ich podczas szturmów. Słyną z dużej ochrony przed bronią małokalibrową czy odłamkami dzięki m.in. sztywnym kocom kevlarowym w przedziałach załogi. Większą przeżywalność w stosunku do np. radzieckich wozów BWP-1/2 zapewnia także sama bryła pojazdu, która pozwala na szybką i sprawną ewakuację.

Ukraińcy używają przekazanych przez USA wozów w modyfikacji M2A2 Bradley ODS SA. To konstrukcje rozwojowe, powstałe na bazie doświadczeń z operacji "Pustynna Burza". Mają ulepszone systemy elektroniczne i optykę na podczerwień, co szczególnie przydaje się do walk w nocy. Na ten moment USA zapowiedziało wysłanie na Ukrainę 182 wozy, z czego od pierwszego użycia na froncie w czerwcu 2023 Kijów stracić 69 maszyn. Te maszyny są na tyle skuteczne, że mogą nawiązać równą walkę z najpotężniejszym czołgiem Rosji T-90M.

Parametry taktyczno-techniczne wozu M2A2 ODS Bradley:

Długość: 6,55 m 

Szerokość: 3,28 m 

Wysokość: 2,97 m 

Masa całkowita: 27 t 

Załoga: 3 załogantów (dowódca, działonowy, kierowca) + drużyna 6 żołnierzy 

Broń główna: działo łańcuchowe M242 Bushmaster kalibru 25 mm 

Broń dodatkowa: wyrzutnia 2 pocisków kierowanych BGM-71 TOW II, sprzężony karabin maszynowy M240C kalibru 7,62 mm 

Napęd: silnik Cummins VTA-903 o mocy 600 KM 

Prędkość maksymalna: 56 km/h 

Zasięg jazdy: 400 km

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Awdijiwka | M2 Bradley | Rosjanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy