Rosyjska armia "oślepła". Ukraińcy wyłączyli GLONASS

Eksperci białego wywiadu (OSINT) informują, że we wschodniej części Ukrainy wyłączono system GLONASS, czyli rosyjski odpowiednik GPS. Armia wstrzymała część działań na froncie, w których użytkowano urządzenia bazujące na tym systemie.

Rosyjska armia "oślepła". Ukraińcy wyłączyli system GLONASS
Rosyjska armia "oślepła". Ukraińcy wyłączyli system GLONASS123RF/PICSEL

Rosyjscy agresorzy mają ogromne kłopoty w prowadzeniu działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Pojawiły się informacje o wyłączeniu systemu GLONASS (GLObalnaja NAwigacionnaja Sputnikowaja Sistiema), czyli rosyjskiego odpowiednika GPS. Oznacza to, że Rosjanie nie mogą realizować ataków rakietowych na ukraińskie miasta czy zrzucać bomb na ukraińskie pozycje na froncie.

Praktycznie cały sprzęt bazujący na systemie GLONASS stał się bezużyteczny. Rosjanie mają też kłopoty z lokalizowaniem swoich jednostek i sprzętu. Nie wiadomo, na jak dużym obszarze nie działa GLONASS i jak długo potrwa jego zagłuszanie. Wszystko wskazuje na to, że Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły zakrojoną na dużą skalę akcję, która ma sparaliżować armię Kremla.

Ukraińcy wyłączyli Rosjanom system nawigacji GLONASS

Być może w trakcie zagłuszania rosyjskiego odpowiednika GPS, Ukraińcy przeprowadzili lub przeprowadzą kolejne spektakularne akcje, w wyniku których rosyjskie wojska poniosą ogromne straty. O rezultacie tych działań dowiemy się w ciągu kolejnych godzin. System nawigacyjny GLONASS jest radziecką, a następnie też rosyjską odpowiedzią na GPS. Jego budowę rozpoczęto pod koniec 1976 roku. Jednak od tego czasu wprowadzono już trzy generacje satelitów. Obecnie rozwijana jest już czwarta, która miała zadebiutować w 2022 roku.

Konstelacja złożona z 24 konstrukcji może operować maksymalnie na 15 kanałach. Kąt orbit satelitów wynosi 64,8°, co umożliwia lepsze pokrycie satelitami wyższych szerokości geograficznych niż w przypadku systemu GPS. GLONASS jednak nie jest tak dokładny jak GPS. Mówimy tutaj o dokładności na poziomie 2,8 m do 7,38 m, podczas gdy dla odbiorników GPS wynosi ona standardowo 30 cm, a w specjalistycznych zastosowaniach może to być nawet kilka milimetrów.

Ukraińcy w trzy dni zniszczyli pięć rosyjskich samolotów

Siły Zbrojne Ukrainy od początku wybuchu wojny już kilka razy zakłócały system GLONASS, jednak tym razem ma to miejsce na większą skalę, co wskazuje na użycie nowocześniejszych technologii. Nie można tutaj nie wspomnieć, że armia naszego wschodniego sąsiada w ostatnich dniach zniszczyła aż pięć rosyjskich samolotów, w tym cztery bombowce i jeden myśliwiec wielozadaniowy.

Dlaczego na niektóre choroby nie ma szczepionek?GeekWeekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas