Rzut beretem od Rosjan powstaje okręt. To druga najnowsza ukraińska korweta
W Tureckiej stoczni rozpoczęto już budowę drugiej ukraińskiej korwety zwalczania okrętów podwodnych. Te jednostki będą stanowić przyszły trzon floty naszych wschodnich sąsiadów.
Zamówione jednostki to korwety klasy ADA. Umowa o ich pozyskaniu została podpisana między ukraińskim ministerstwem obrony a tureckimi stoczniami w grudniu 2020 roku. Budowa pierwszego okrętu nazwanego Hetman Iwan Mazepa rozpoczęta została w październiku 2022 roku.
Hetman Iwan Wyhowski, czyli druga jednostka, jest oficjalnie budowana od 1 sierpnia 2024 roku, choć przygotowania do jej budowy rozpoczęto już w 2023.
Pierwszy z zamówionych okrętów, zgodnie ze słowami jego kapitana Wołodymyra Uhlińskiego, przechodzi obecnie testy nawigacyjne. Jak ocenia kapitan, obie jednostki najprawdopodobniej zostaną ukończone przed planowanym terminem.
Współczesne okręty klasy ADA, to korwety stworzone do zwalczania okrętów podwodnych, które zostały zaprojektowane dla tureckiej marynarki wojennej do pełnienia zadań przeciwpodwodnych i patrolowych. Jednostkę skonstruowano z zachowaniem charakterystyki stealth, poprzez użycie odpowiednich materiałów i specjalnie zaprojektowaną bryłę.
Obecnie Turcja posiada na stanie swojej marynarki cztery okręty tego rodzaju, budowa pierwszego z nich rozpoczęła się w 2005 roku.
Wyporność okrętów klasy ADA wynosi 2,4 tys. ton, długość niecałe 100 metrów, a szerokość 14,4 metra. Załogę okrętu stanowi 93 marynarzy, choć możliwe jest jej powiększenie o dodatkowe 13 miejsc.
Podstawowym uzbrojeniem tureckich korwet jest włoska uniwersalna armata morska OTO Melara Super Rapid 76 mm. Jest to konstrukcja z lat 60., która jednak wraz z licznymi modernizacjami i usprawnieniami stała się jedną z najpopularniejszych armat na okrętach NATO.
Armata zdolna jest do rażenia celów odległych o nawet 16 kilometrów, a dzięki zastosowaniu amunicji Multirole OTO Munition zdolna jest nawet do zwalczania obiektów latających takich jak odrzutowce lub przeciwokrętowe pociski manewrujące. Oprócz tego może oczywiście atakować także cele nawodne z wykorzystaniem amunicji przeciwpancernej, a z wykorzystaniem nowoczesnych pocisków DART jest bardzo skuteczna w niszczeniu celów silnie manewrujących np. dronów morskich.
Ukraińskie korwety klasy ADA posiadają obronę przeciwlotniczą złożoną z francuskich pocisków MICA w pionowych kontenerach startowych i systemu CIWS GOKDENIZ kalibru 35 mm, a ich uzbrojenie przeciwokrętowe stanowią pociski Harpoon, których Ukraina już z sukcesami używała w walce z rosyjską flotą oraz dwie torpedy MU90 do zwalczania okrętów podwodnych. Dodatkowo korweta posiada dwie zdalnie sterowane stacje z karabinami maszynowymi kalibru 12,7 mm.
Na pokładzie ukraińskich korwet znajduje się także hangar i lądowisko dla śmigłowca Seahawk w konfiguracji zwalczania okrętów podwodnych. Okręt przenosi także drony. Maksymalna prędkość jednostek ma wynosić 29 węzłów, czyli 54 km/h, a ich zasięg ma sięgać 6,5 tys. kilometrów.
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!