Szukali "Orła" a znaleźli prawdziwy skarb
Szukali ORP „Orzeł”, odkryli inną wojenną tajemnicę. Wrak, który polscy marynarze z ORP „Lech” przebadali latem na Morzu Północnym, to brytyjski okręt podwodny J6 z czasów I wojny światowej. Brytyjczycy dotychczas nie wiedzieli, gdzie on się znajduje.
Zebrane latem materiały Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej przekazało Brytyjczykom. Wczoraj do Gdyni przyjechał szef brytyjskiej hydrografii adm. Tom Karsten. Potwierdził, że wrak, który badali Polacy, to J6.
Okręty podwodne typu J były produkowane od 1914 roku. Łącznie do służby w Royal Navy weszło ich siedem. J6 został zwodowany dwa lata po rozpoczęciu I wojny światowej. W październiku 1918 roku został omyłkowo ostrzelany przez brytyjski okręt HMS "Cymric". - J6 poszedł na dno, a Brytyjczycy długo nie wiedzieli, gdzie dokładnie spoczywa wrak - podkreśla kmdr ppor. Czesław Cichy z biura prasowego Marynarki Wojennej. Zagadkę mimowolnie pomogli rozwikłać Polacy.
- Podczas wizyty w Gdyni szef Biura Hydrograficznego Wielkiej Brytanii podziękował za przekazane materiały, wyraził ubolewanie, że spoczywający na Morzu Północnym wrak to nie ORP "Orzeł", a jednocześnie zadeklarował, że Brytyjczycy nadal będą wspierać jego poszukiwania - zaznacza kmdr ppor. Cichy.
ORP "Orzeł" wszedł do służby w 1939 roku. Był najnowocześniejszym polskim okrętem podwodnym. Na początku wojny został internowany w estońskim Tallinie, skąd uciekł pod osłoną nocy. Załoga, pozbawiona map i uzbrojenia, zdołała się przedrzeć do Wielkiej Brytanii. Potem okręt przez rok walczył przeciwko Niemcom.
W 1940 roku zaginął podczas patrolu na Morzu Północnym. Do dziś nie wiadomo, w jakich okolicznościach. Jedna z hipotez mówi, że został przez pomyłkę zatopiony przez sojuszniczą jednostkę, inna, że wpłynął na ustawione przez Brytyjczyków pole minowe.
Marynarka Wojenna od lat prowadzi poszukiwania okrętu. Na początku 2012 roku specjaliści z Biura Hydrograficznego MW natrafili na pewien ślad. Sprawdzając uzupełniane przez Brytyjczyków bazy danych, natrafili na nieopisany wrak. Spoczywał 70 metrów pod powierzchnią, na akwenie, przez który w 1940 roku przechodził ORP "Orzeł".
Wiosną tego roku trop potwierdziła załoga niszczyciela min ORP "Czajka" wracająca tamtędy z portu w Belfaście. W czerwcu tego roku z Gdyni na Morze Północne wyruszył okręt ORP "Lech", który na miejscu miał przeprowadzić badania. Pod wodę kilkakrotnie zeszli nurkowie. Szybko okazało się, że lustrowany wrak to nie ORP "Orzeł". - Były elementy niemal identyczne, choćby właz rufowy czy ster głębokości. Nie zgadzały się jednak budowa i rozmieszczenie zaworów, brakowało też śladów po armacie Bofors, którą miał ORP "Orzeł" - informował ówczesny rzecznik Marynarki Wojennej kmdr por. Bartosz Zajda.
Łukasz Zalesiński