Szwecja dostarczy Ukrainie systemy artyleryjskie Archer

Szwedzki rząd chce przekazać naszemu wschodniemu sąsiadowi samobieżne haubice Archer. Jak stwierdza Bulgarianmilitary, Szwedzi zastanawiają się teraz nad pytaniem „kiedy to zrobią?”.

Bulgarianmilitary informuje, że Szwecja podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie swoich haubic Archer i obecnie zastanawia się, jaką ilość i kiedy je dostarczyć. Szwedzka armia posiada aktualnie 48 jednostek tego typu. Jednocześnie Sztokholm chce nabyć dla siebie kolejnych 24 haubic.

Dostarczenie samobieżnych haubic Archer z pewnością zwiększy potencjał bojowy ukraińskiej armii. Bulgarianmilitary powołując się na analityków wojskowych, twierdzi, że Kijów przygotowuje się do przyjęcia 12 jednostek Archer. Ukraińska armia, chcąc korzystać ze szwedzkiego sprzętu, będzie musiała wysłać swoich strzelców na specjalne szkolenia.

Reklama

Co potrafi szwedzka haubica Archer?

Samobieżna haubica Archer została opracowana w 1995 roku, a produkowana jest od 2009 roku. Najważniejszymi elementami systemu jest w pełni zautomatyzowana haubica 155 mm/L52 oraz zdalnie sterowana stacja uzbrojenia M151 Protector. Została ona zamontowana na zmodyfikowanym podwoziu terenowym Volvo A30D w trybie 6x6.

Kabina jest dodatkowo opancerzona i wyposażona w szyby odporne na pociski i odłamki. Komora silnika została również dodatkowo opancerzona. W skład całego systemu wchodzi wóz wsparcia, wóz zaopatrzeniowy, podpociski BONUS oraz pociski kierowane M982 Excalibur. Zasięg standardowych pocisków wynosi od 30 do 40 km, a przy pociskach Excalibur zasięg zwiększa się do 50 km.

Sprzęt potrafi rozpędzić się do prędkości 90 km/h na drodze i jest w stanie przemierzać śnieg o grubości jednego metra. Ponadto może być transportowany koleją i drogą powietrzną przez samoloty C-17 lub A400m. Czas wdrożenia i ponownego rozmieszczenia jest krótszy niż 30 sekund. Działo ma wytrzymać 24-godzinną pracę, a ciągła szybkostrzelność wynosi 75 pocisków na godzinę.

Przy intensywnym wykorzystaniu, system jest w stanie wystrzelić 20 pocisków w ciągu zaledwie 2,5 minuty (480 wystrzałów na godzinę). Archery posiadają także tryb jednoczesnego uderzenia, który pozwala na wystrzelenie kilku pocisków o różnych trajektoriach, dzięki czemu trafiają one w cel jednocześnie. Przy pełnym zbiorniku paliwa pojazd może pokonać około 500 km, a załoga składa się z 3-4 osób (dowódcy, kierowcy, 1-2 operatorów). W nagłych wypadkach system może być obsłużony przez dwie osoby (kierowcę i strzelca).

Czytaj także | Airbus przypomina o programie SCAF i drugim europejskim myśliwcu 6 gen.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | sprzęt wojskowy | Szwecja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama