Tajemniczy obiekt widziany nad Ukrainą. Czy to może być rosyjski dron nowej generacji?

Wiktor Piech

Wiktor Piech

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Media donoszą, że nad Ukrainą widoczny był dziwny statek powietrzny. Spekuluje się, że może być to rosyjski ciężki dron S-70 Okhotnik nowej generacji, wykonany w technologii stealth. Co potrafi ten sprzęt?

Czy nad Ukrainą widziany był dron wojskowy nowej generacji?
Czy nad Ukrainą widziany był dron wojskowy nowej generacji?123RF/PICSEL

Bulgarianmilitary informuje, że w regionie Sumy (północno-wschodni region Ukrainy) widziany był dziwny obiekt latający. Portal sugeruje, że może być to rosyjski dron nowej generacji S-70 Okhotnik. Jeśli informacje potwierdziłyby się, byłoby to pierwsze wejście tego sprzętu w ukraińską przestrzeń powietrzną.

Eksperci twierdzą, że celem drona były ukraińskie obiekty wojskowe w regionie Sumy. Jak wskazuje Bulgarianmilitary, 27 czerwca w obwodzie połtawskim doszło do kilku eksplozji i spekuluje się, że wydarzenia te mogły być efektem działania wspomnianego rosyjskiego urządzenia.

Rosyjskie media informowały, że w czerwcu poprzedniego roku S-70B Okhotnik z "powodzeniem testował precyzyjnie kierowaną amunicję przeciwko celom naziemnym". Jeśli wierzyć tym doniesieniom, to w trakcie testów miał zostać wykorzystany pocisk manewrujący Ch-59Mk2, czyli wariant ciężkiego pocisku taktycznego serii Ch-59.

Co potrafi rosyjski dron nowej generacji?

Według dostępnych informacji Rosja oficjalnie prowadzi testy dwóch prototypów Okhotnika. Projekt ma być rozwijany od 2011 roku, a oficjalnie do służby miał zostać wprowadzony w 2024 roku. S-70 Okhotnik jest ciężkim dronem rozpoznawczym i szturmowym. Kolejne prototypy miały być gotowe do prób w locie w 2022 i w 2023 roku. Niektórzy eksperci uważają, że Moskwa mogła już "strategicznie rozmieścić dwa drony do użytku operacyjnego".

Dron opiera się na schemacie tzw. latającego skrzydła i wykonany jest z materiałów kompozytowych w technologii stealth (obniżonej wykrywalności). Waży około 20 ton, a jego rozpiętość skrzydeł wynosi aż 20 m. Nie do końca wiadomo, w jaki sposób sprzęt jest napędzany. Specjaliści spekulują, że zamontowany może być pojedynczy turbowentylator AL-31F lub jego ulepszona wersja stosowana w myśliwcach Su-35S.

S-70 Okhotnik ma latać z prędkością maksymalną wynoszącą około 1400 km/h, a jego zasięg ma wynosić 6000 km. Może osiągnąć pułap 10500 metrów. Wewnątrz sprzętu zamontowane są dwie specjalne komory przenoszące amunicję kierowaną i niekierowaną, m.in. pociski przeciwradiolokacyjne Ch-58USzK, bomby KAB-250 lub KAB-500M, pociski Ch-38M lub pociski Ch-35 Uran, czy pociski hipersoniczne Ch-47M2 Kindżał.

Według niektórych specjalistów dron jest w stanie działać wspólnie z myśliwcami Su-57 jako tzw. lojalny skrzydłowy. Jak wskazuje Bulgarianmilitary, Okhotnik może być dużym wyzwaniem zarówno dla Ukraińców, jak i zachodnich systemów obrony powietrznej. Rosyjski dron potencjalnie może w dyskretny sposób infiltrować przestrzeń za linią frontu, przeprowadzać samodzielne ataki rakietowe, czy przekazywać informacje kierujące rosyjską artylerię na poszczególne cele.

"Wydarzenia": ORP Tadeusz Kościuszko zacumował w Gdyni po półrocznych ćwiczeniach NATOPolsat NewsPolsat News
Przejdź na