Wielka Brytania ujawnia COOKSON. Bezzałogowy okręt dla Ukrainy

Daniel Górecki

Daniel Górecki

Aktualizacja

Brytyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło rozpoczęcie projektu COOKSON, który zakłada stworzenie bezzałogowej łodzi szturmowej dla Marynarki Wojennej Ukrainy. Pierwsza sesja projektu zaplanowana jest na 22 stycznia, a kraje członkowskie NATO, Ukraina oraz państwa grupy pięciorga oczu (Five Eyes - anglosaski sojusz wywiadowczy obejmujący Australię, Kanadę, Nową Zelandię, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone) zostały zaproszone do współpracy w celu wzmocnienia zdolności morskich Sił Zbrojnych Ukrainy.

Tak może wyglądać COOKSON. Brytyjski okręt autonomiczny dla Ukrainy
Tak może wyglądać COOKSON. Brytyjski okręt autonomiczny dla Ukrainy materiały prasowe

Wielka Brytania ujawniła plany opracowania specjalistycznej jednostki nawodnej dla Sił Zbrojnych Ukrainy. I jak ujawnił brytyjski portal UK Defence Journal, nie chodzi jedynie o "część teoretyczną", ale rzeczywisty produkt - nie tylko określono przewidywaną charakterystykę przyszłego rozwiązania, ale również harmonogram prezentacji pierwszych prototypów zakładający początek 2026 roku.

Co więcej, to innowacyjne rozwiązanie ma mieć potencjał masowej produkcji, bo warunki projektu zakładają, że w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia produkcji seryjnej tempo powinno osiągnąć od dwóch do trzech bezzałogowych łodzi szturmowych miesięcznie. Jeśli zaś chodzi o konkretną specyfikację, oczekuje się, że system będzie osiągać prędkość przelotową do 75 km/h, maksymalny zasięg blisko 1300 km oraz minimalny czas patrolu wynoszący 72 godziny, a do tego będzie "wystarczająco kompaktowy", by można było go łatwo transportować bezpośrednio na terytorium Ukrainy.

Brytyjski okręt autonomiczny dla Ukrainy

Platforma powinna dysponować co najmniej dwoma pociskami o zasięgu od 30 do 100 kilometrów (takimi, które mogą być produkowane w minimalnej ilości 20 sztuk miesięcznie) i być zdolna do działania nawet w warunkach aktywnej walki elektronicznej (EW) prowadzonej przez przeciwnika. Dodatkowo ma być wyposażona w systemy obrony przed zagrożeniami powietrznymi ze strony przeciwnika, jak ciężkie karabiny maszynowe, przenośne zestawy przeciwlotnicze (MANPADS) lub inne środki.

Co szczególnie interesujące, COOKSON jest przeznaczony głównie do atakowania celów przybrzeżnych, a w drugiej kolejności do atakowania jednostek nawodnych Federacji Rosyjskiej. W tym miejscu pojawia się więc pytanie, czy projekt będzie integrował ukraiński system R-360 Neptun - mowa o produkowanym od 2021 roku pocisku manewrującym służącym do zwalczania wrogich okrętów.

R-360 Neptun czy inne rozwiązanie?

Wywodzi się on z radzieckiego pocisku KH-35U, wprowadzając nowocześniejszą elektronikę i zwiększony zasięg. Jest częścią większego systemu obrony wybrzeża wraz z m.in. wyrzutnią na platformie ciężarówki Tatra 815-7, systemem kontroli dowodzenia i kilkoma radarami Mineral-U. W czasie wojny Ukraińcy na bazie podstawowej wersji R-360 Neptun stworzyli też wersję do ataków lądowych.

Podstawowa wersja przeciwokrętowa wykorzystuje system nawigacji bezwładnościowej (INS), a w końcowej fazie lotu przełącza się na aktywny radar, aby wykryć cel. Wersja do ataku lądowego wykorzystuje podobno kombinację INS wspomaganego przez GPS i obrazującego czujnika podczerwieni, aby trafić w cel.

Parametry techniczne pocisku R-360 Neptun:

  • Długość (z silnikiem): 5,05 m
  • Szerokość: 0,4 m
  • Wysokość: 1,3 m
  • Masa całkowita: 870 kg
  • Masa ładunku wybuchowego: 150 kg ładunku odłamkowo-burzącego HE-FRAG
  • Napęd: silnik turboodrzutowy MS400
  • Zasięg: 360 km

Na koniec warto też dodać, że Turcja oferuje już na eksport projekt podobnej bezzałogowej jednostki nawodnej, a mowa o łodzi szturmowej zaprojektowanej z myślą o przenoszeniu pocisków manewrujących ÇAKIR firmy Roketsan o zasięgu do 150 kilometrów. Wygląda jednak na to, że Ukraina i jej zachodni sojusznicy chcą spróbować "czegoś swojego".

interia© 2025 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas