Ukraina dostanie myśliwce L-159? Czechy rozważają ich wysyłkę

Marcin Jabłoński

Marcin Jabłoński

Aktualizacja

Prezydent Czech Petr Pavel jest wielkim zwolennikiem mocnego wsparcia Ukrainy. Stwierdził właśnie, że jego kraj może wysłać Kijowowi swoje lekkie myśliwce L-159, aby wesprzeć nową kontrofensywę. Jakie możliwości mają te maszyny?

Prezydent Czech rozważa wysłanie Ukrainie myśliwców L-159. Jako były wojskowy ocenił ich skuteczność
Prezydent Czech rozważa wysłanie Ukrainie myśliwców L-159. Jako były wojskowy ocenił ich skutecznośćMilan NykodymWikipedia
Prezydent Czech rozważa wysłanie Ukrainie myśliwców L-159. Jako były wojskowy ocenił ich skutecznośćMilan NykodymWikipedia
  • Prezydent Petr Pavel rozważa przekazanie Ukrainie samolotów L-159. Powiedział o tym w wywiadzie dla publicznego radia Czech.
  • Jako były wojskowy ocenił, że byłyby to idealne samoloty bliskiego wsparcia powietrznego czy rekonesansu, wspierając wysiłki armii lądowej. Mogą także brać udział w misjach powietrznych.
  • Aero L-159 ALCA (Advanced Light Combat Aircraft) to odrzutowiec w całości zaprojektowany i produkowany w Czechach. Podstawowo służy jako samolot treningowy oraz wsparcia naziemnego, mogąc przenosić duży ładunek broni i amunicji.
  • Na froncie w Ukrainie byłby dobrym wsparciem, stanowiąc ulepszenie radzieckich konstrukcji jak najczęściej używane Su-25.

Prezydent Czech: Rozważam wysłanie samolotów Ukrainie

W rozmowie dla internetowego serwisu Czeskiego Radia, iROZHLAS, Petr Pavel wypowiedział się o utrzymaniu silnej pomocy militarnej dla Ukrainy. Potwierdził, że Praga dalej będzie jednym z ważniejszych sojuszników Kijowa, zapowiadając wysłanie nowej broni, jaką są wyrzutnie ziemia-powietrze 2K12 Kub.

Jednak obok tego dał znać, że Czechy mogą być kolejnym krajem po Macedonii Północnej, Polsce i Słowacji, który wyśle Ukrainie samoloty bojowe. Stwierdził, że Praga może przekazać lekkie myśliwce L-159.

Warto rozważyć, czy moglibyśmy dostarczyć Ukrainie nasze samoloty L-159. Jako samoloty bezpośredniego wsparcia bojowego, mogłyby znacząco pomóc Ukrainie w kontrofensywie
Petr Pavel w rozmowie dla iROZJLAS

Pamiętać należy, że jakakolwiek decyzja o przekazaniu militarnego sprzętu Ukrainie należy do rządu. Nie ma co jednak ukrywać, że publiczna wypowiedź tego kalibru może zostać odebrana jako zapowiedź faktycznych działań. Byłaby to dobra wiadomość dla Kijowa, który wobec chęci przeprowadzenia nowej ofensywy, miałby dużą korzyść z samolotów L-159.

L-159 to pierwszy samolot bojowy, jaki Czechy skonstruowały po rozpadzie Czechosłowacji. Jego produkcja trwała od 1997 do 2003 roku ze wznowieniem na okres 2016-2017@djuric_zlatkoTwitter

L-159. Czeskie wsparcie powietrzne na sterydach

Aero L-159 ALCA to tak naprawdę cała seria wielozadaniowych samolotów czeskiej produkcji. Czesi zaprojektowali je jako maszyny zarówno do trenowania pilotów nowo zakupionych zachodnich samolotów jak F-16, ale także jako zastępstwo starszych radzieckich konstrukcji jak Mig-23 czy Su-25.

L-159 powstał w dwóch konfiguracjach: jednoosobowej i dwuosobowej. W wariancie jednoosobowym znajduje się podstawowa wersja bojowa L-159A i eksportowa wersja L-159E dla amerykańskiej firmy Draken International. Wariant dwuosobowy przeznaczony jest głównie do trenowania pilotów i na jego podstawie stworzono wersje L-159B, L-159T1, która znajduje się także w irańskich siłach powietrznych oraz najnowszą wersję L-159T2

Podstawową wersją, która najprawdopodobniej trafiłaby do Ukrainy, jest L-159A. To jednoosobowa konstrukcja, przystosowana do zapewnienia bliskiego wsparcia naziemnego. Posiada siedem punktów mocowania do przenoszenia broni. Jak podaje portal Military Factory L-159A może przenosić aż 2340 kilogramów amunicji zewnętrznej.

Sam arsenał samolotu składa się z różnych rodzajów broni, tworząc ze stosunkowo niepozornej maszyny prawdziwą maszynę zagłady. Warto podkreślić, że taką samą rolę wsparcia naziemnego może pełnić dwuosobowa wersja L-159B.

Na uzbrojenie L-159 mogą wejść zarówno aż trzy podwieszane platformy ZVI PL-20 Plamen gdzie każda ma dwa działka 20-mm, wyrzutnie rakiet LAU-5002, amerykańskie pociski powietrze-powietrze jak AIM-9 Sidewinder czy bomby jak Mark 82 i CBU-87Milan NykodymWikipedia

Przy całym swoim uzbrojeniu L-159 to dość żwawy samolot. Napędza go amerykański silnik Honeywell F124-GA-100, zapewniając średnią prędkość ok. 930 km\h. Wraz z ładunkiem maszyna ma zasięg 535 kilometrów.

Charakterystyczny jest także projekt samej konstrukcji L-159 z nisko osadzonymi skrzydłami i mocno pochylonym dziobem. Zapewnia to pilotowi doskonały widok na przód i boki pozwalając łatwo wypatrzeć cele i uniknąć zagrożenia. W zachowaniu czujności pomaga także radar Grifo-L pozwalający L-159 na prowadzenie głębokiego rekonesansu.

Mimo że L-159 ma już ponad 20 lat, dalej służy w czeskich siłach powietrznych. Czesi ciągle remontują i ulepszają te samoloty, aby zachować ich sprawnośćWikimedia Commons

Możliwe wsparcie w ofensywie

L-159 nie jest najnowszym ani najlepszym zagranicznym samolotem, jaki Ukraina może dostać. Niemniej wobec aktualnej sytuacji na froncie jest jednym z lepszych forma wsparcia. Samoloty charakterystyką nie odbiegają od do tej pory wykorzystywanego sprzętu Ukraińców, a stanowią jego lepszą alternatywę.

Mogą chociażby uzupełniać samoloty szturmowe Su-25, najczęściej wykorzystywane do wykonania misji bliskiego wsparcia naziemnego. L-159 wykorzystując nowocześniejszą elektronikę, może pełnić lepiej niektóre rodzaje misji np. atakowanie w nocy czy podczas gorszej pogody.

Jak stwierdza więc prezydent Czech, L-159 może być niezwykle ważną pomocą w ofensywie, która wymagałaby silnej kooperacji lotnictwa i wojsk lądowych. Stanowiłyby element środkowo-europejskiej koalicji samolotów na ukraińskim niebie, obok polskich i słowackich myśliwców Mig-29

Petros Psyllos o sztucznej inteligencji: Każda technologia jest obosiecznaRMF FMRMF
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas