Polski rząd ujawnił, ile samolotów MiG-29 przekazał Ukrainie

Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej poinformował na konferencji prasowej w Kanadzie, że polska armia dostarczyła do Ukrainy 10 samolotów MiG-29.

Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej poinformował na konferencji prasowej w Kanadzie, że polska armia dostarczyła do Ukrainy 10 samolotów MiG-29.
Polskie myśliwce MiG-29 /RADOSLAW JOZWIAK /AFP

W końcu dowiedzieliśmy się, ile samolotów MiG-29 dostarczyły Polskie Siły Powietrzne do Ukrainy. Okazuje się, że jest to już 10 maszyn. Polska może przekazać do końca roku jeszcze ok. 4 samoloty. Pierwsze polskie MiGi-29 pojawiły się u naszego wschodniego sąsiada w drugiej połowie marca, a kolejne w kwietniu bieżącego roku. Na dobry początek były to 4 maszyny.

— Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29 w ramach międzynarodowej koalicji. Ta pozostała część MiGów-29, które mamy w Polsce i które służą teraz w naszych Siłach Powietrznych, jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć — powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla CNN.

Reklama

Polska przekazała Ukrainie 10 samolotów MiG-29

Część ekspertów jest zdania, że samoloty z Polski i Słowacji mogą być wykorzystane w zapowiadanej ukraińskiej kontrofensywie. Jednocześnie podkreślają oni ogromną wartość tych maszyn dla Ukraińców. Szacuje się, że nasi sąsiedzi w trakcie wojny stracili około połowy swoich myśliwców, zatem sprawnych może być zaledwie 18 maszyn.

Polska dotychczas posiadała 40 myśliwców MiG-29, jednak siły powietrzne naszego kraju obecnie wykorzystują 29 maszyn. Pozostałe są od lat nieremontowanymi i niemodernizowanymi, samolotami. Część jest jedynie eksponatami muzealnymi, a kilka jest maszynami szkoleniowymi. Sprawne maszyny stacjonują w 23 Bazie Lotniczej w Mińsku Mazowieckim oraz w 22 Bazie Lotniczej w Malborku. Z kolei eksponaty muzealne można znaleźć m.in. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Nie wiadomo, czy są to zmodernizowane MiGi-29

Co ciekawe, jak informuje MON, część samolotów w latach 2004-2005 przeszła modernizacje. MiGi-29 otrzymały m.in. nowe systemy nawigacji, odbiorniki GPS, krajowy system identyfikacji swój-obcy, cyfrowy pulpit sterowania, czy specjalne urządzenie ostrzegania o opromieniowaniu wiązką radarową. Dalsze prace remontowe i unowocześniające miały miejsce w 2013 roku. Dodano wówczas m.in. nowe interfejsy, komputery do misji operacyjnych, czy nową radiostację z systemem kodowania.

Niestety, nie wiadomo, czy Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały te zmodernizowane wersje maszyn. Pewne jest jednak, że bez względu na to, czy są unowocześnione czy nie, zwiększą zdolności obronne kraju. Jak podają eksperci wojskowi, samoloty będą wyposażone w nowe systemy rakietowe, dzięki którym będą mogły dokonywać bardziej skutecznych ataków na pozycje rosyjskiego okupanta.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: MiG-29
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy