Ukraina otrzymała od Słowenii czołgi M-55S. Co potrafi ten sprzęt?

Ministerstwo obrony Słowenii potwierdziło, że 28 czołgów M-55S zostało pomyślnie przetransportowanych do Ukrainy. W najbliższym czasie mają zostać wykorzystane w działaniach wojennych.

Słowenia wsparła Ukrainę swoimi zmodernizowanymi czołgami M-55S
Słowenia wsparła Ukrainę swoimi zmodernizowanymi czołgami M-55S123RF/PICSEL

Czołgi M-55S do tej pory znajdowały się w stanie rezerwy w słoweńskiej armii, a teraz mają zostać wykorzystane przez siły ukraińskie w trwającej wojnie. W zamian za darowiznę Lublana ma otrzymać od Berlina 35 ciężkich wojskowych ciężarówek oraz pięć ciężkich cystern na wodę 8x8, aby "zbudować średnią grupę batalionową". W lipcu Słowenia wysłała do Ukrainy 35 opancerzonych pojazdów desantowych piechoty M80A.

Wspomniane 40 wojskowych pojazdów transportowych ma służyć ochronie i ratownictwu. Umowa na wymianę sprzętu została zawarta we wrześniu. Jak informuje słoweński portal 24ur.com, w ostatni wtorek udało się uchwycić moment transportu czołgów, które były ukryte pod plandekami, na stacji kolejowej w Celje. Ładunek był transportowany przez Polskę do Ukrainy.

Pojazdy, które Słowenia otrzyma od Niemiec, mają zapewnić lepszą mobilność w terenie, mają być także o wiele bardziej wytrzymałe od poprzedniego sprzętu, który służył w słoweńskiej armii. Nowe pojazdy mają stanowić "kluczowy element floty logistycznej", który będzie wspierać misje wojskowe w kraju i za granicą. Jedna ciężarówka kosztuje około 500 tysięcy euro.

Jak przekazało słoweńskie ministerstwo obrony: "Rozpoczęcie dostaw tych pojazdów transportowych, w tym pięciu ciężkich cystern, ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Działania w tym zakresie odbywają się zgodnie z porozumieniem między oboma krajami".

Co potrafią słoweńskie czołgi M-55S?

Czołgi M-55S służą do niszczenia wszelkich sił wroga i pojazdów bojowych, w tym pojazdów opancerzonych. M-55S to zmodernizowane radzieckie czołgi T-55. W skład uzbrojenia wchodzi działo 105 mm, dwa karabiny maszynowe oraz wyrzutnie granatów dymnych. Czołg posiada system kierowania ogniem SGS-55 z cyfrowym komputerem balistycznym, system ochrony przeciwpożarowej, ochronę CBRN, a także system detekcji promieniowania laserowego LIRD-1A oraz nowe środki łączności.

Modernizacja starych T-55 miała miejsce w 1990 roku, poprzednie uzbrojenie zostało zmienione na standard NATO, czyli na działo 105 mm Royal Ordnance L7. Wieża i kadłub są chronione przez pancerz reaktywny Super Blazer. W wyposażeniu znajdziemy również system stabilizacji armaty, celownik termowizyjny z dalmierzem laserowym, system obserwacyjny Fotona COMTOS-55, peryskop obserwacyjny CORDIS z noktowizorem oraz czujniki meteorologiczne. Zmodernizowany został również silnik oraz gąsienice, wzmocniono także podwozie.

Zaćmienie Słońca. Fascynujący spektakl przyrody AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas