Reklama

Ukraińcy dostali od Brytyjczyków potężną broń. Wolfhoundy już walczą z Rosjanami

Brytyjczycy dotrzymali słowa. Potężne, kołowe transportery opancerzone Wolfhound pojawiły się w Ukrainie. Ten mocarz powinien wytrzymać eksplozję nawet 15 kg ładunku wybuchowego pod kadłubem.

Wielka Brytania obiecała Ukraińcom dostarczyć pojazdy opancerzone i dotrzymała słowa. W mediach społecznościowych pojawiły się filmy zamieszczane przez ukraińskich żołnierzy, na których widać opancerzoną, brytyjską bestię. To kołowy transporter Wolfhound, który jest idealny jako pojazd taktycznego wsparcia, ale nadaje się także do transportowania piechoty. W materiale w serwisie społecznościowym można zobaczyć brytyjskie transportery z zainstalowanymi na pokładzie ciężkimi karabinami maszynowymi Browning M2HB. Używają pocisków 12,7 mm, które pozwalają prowadzić ostrzał na maksymalny zasięg 4200 metrów. Ukraińscy żołnierze na razie testują nowy sprzęt na poligonie i jak widać na filmie zamieszczonym w mediach społecznościowych - są z nich bardzo zadowoleni.

Reklama

Wolfhound znaczy.... pogromca wilków!

Wolfhound to jeden z trzech typów pojazdów opancerzonych, które Wielka Brytania przekazała Ukrainie. To brytyjska wersja amerykańskiego Cougara 6×6, czyli transportera opancerzonego typu MRAP zapewniającego zwiększoną ochronę przed wybuchem min lądowych oraz tzw. improwizowanych ładunków wybuchowych.

Pojazd może być wyposażony w wiele rodzajów uzbrojenia m.in. w karabiny maszynowe 7,62 mm, wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm lub granatniki automatyczne 40 mm. Ma potężne opancerzenie. Jest zdolny wytrzymać eksplozję ładunków wybuchowych o masie do 15 kg, które znajdą się pod kadłubem. Masa własna pojazdu wynosi 19 ton, a sam jest w stanie zabrać ponad 7 ton ładunków.

Wolfhound jest przeznaczony głównie do zadań logistycznych, takich jak przewożenie materiałów budowlanych, żywności, amunicji czy jako ciągnik dla dział holowanych. W armii brytyjskiej wozy te sprawdziły się znakomicie podczas walk w Afganistanie. Rząd Wielkiej Brytanii obiecał w ramach pomocy dla walczącej Ukrainy przekazać 120 pojazdów opancerzonych, wśród których część to właśnie Wolfhoundy. Wcześniej na wyspach brytyjskich przebywało kilkudziesięciu żołnierzy, którzy przechodzili przeszkolenie i uczyli się obsługi tych pojazdów. Teraz przyszedł czas sprawdzenia nowego sprzętu w walce z Rosjanami na terenie Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama