Ukraińcy trafili rosyjski system BUK. Rosjanie mogli tylko patrzeć

Media donoszą, że ukraiński inteligentny pocisk o wysokiej precyzji zniszczył rosyjski system obrony powietrznej BUK SAM. Nagranie trafiło do sieci.

Rosyjski system obrony powietrznej BUK został zniszczony przez ukraiński pocisk we wschodniej Ukrainie w rejonie Krasnej Polany na styku obwodu donieckiego i zaporoskiego. Rosyjski sprzęt został wykryty wcześniej przez ukraińskiego drona rozpoznawczego.

Portal Mil.in.ua sugeruje, że w ataku został wykorzystany inteligentny pocisk SMArt lub BONUS 155 mm. Jak zauważa portal, efekt uderzenia widoczny na materiale filmowym, ma być bardzo podobny do tego, który ma miejsce podczas wykorzystania wspomnianych typów amunicji.

Reklama

Oba rodzaje broni mogą podzielić się w trakcie lotu na podpociski, które potrafią samodzielnie wykrywać i atakować cel. Dzięki czemu drastycznie zwiększa się precyzja ataku. Warto również zauważyć, że podpociski posiadają głęboko penetrującą głowicę, która jest w stanie przebić opancerzone cele.

Zarówno pociski SMArt, jak i BONUS 155 mm mogą być wystrzeliwane ze standardowych nowoczesnych systemów artyleryjskich - amunicja leci w powietrzu wzdłuż typowej trajektorii balistycznej dla zwykłych pocisków 155 mm. Jak informuje Mil.in.ua ukraińscy żołnierze wykorzystują do tego niemieckie armatohaubice PzH 2000 ACS.

Ile sprzętu straciła Rosja podczas wojny?

Jak podaje strona ukraińska, od początku wojny w Ukrainie Rosja straciła prawie 230 000 żołnierzy, 315 samolotów bojowych, 308 helikopterów, 4038 czołgi, 7857 opancerzonych wozów bojowych, ponad 4110 systemów artyleryjskich, 388 systemów obrony powietrznej, prawie 630 wyrzutni rakiet, 6780 pojazdów wojskowych i cystern, 18 statków i łodzi wojskowych, a także ponad 3500 taktycznych bezzałogowych statków powietrznych.

Rosyjski system obrony powietrznej BUK

System BUK został opracowany w 1979 roku w ZSRR. Rosjanie zbudowali nowszą wersję w 2016 roku. Pociski wystrzeliwane przez ten sprzęt mają 5,5 m długości i ważą 690 kg. Według dostępnych informacji rakieta posiada radarowy zapalnik zbliżeniowy - kiedy znajdzie się w pobliżu celu samoczynnie, wybucha, co ma zwiększać prawdopodobieństwo trafienia. System ma niszczyć samoloty bojowe, śmigłowce, pociski manewrujące oraz bezzałogowe statki powietrzne.

Broń kieruje się w stronę celu, wykorzystując radiolokacyjne półaktywne naprowadzanie i mogą osiągać prędkość do 3000 km/h. Z kolei zasięg ostrzału wynosi 70 km. Systemy te są wykorzystywane między innymi przez Rosję, Białoruś, Chiny, Azerbejdżan, Iran, Serbię, czy Egipt.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna Ukraina-Rosja | sprzęt wojskowy | pociski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy