USA dokonało ostatnich testów nowej superbroni. Jest groźna jak bomba atomowa

Pentagon poinformował, że przeprowadzone zostały ostatnie testy rakiety hipersonicznej napędzanej powietrzem, rozwijanej w ramach programu HAWC. Testy przeszły pomyślnie, pokazując ogromne osiągi nowej broni. Jej potencjał na współczesnym polu walki jest porównywalny z użyciem bomby atomowej.

  • Wchodząca w struktury Pentagonu agencja rozwoju broni DARPA powiadomiła o przeprowadzeniu wraz z US Air Force ostatnich testów nowego pocisku hipersonicznego.
  • Zaprojektowana przez firmę Lockheed Martin broń jest rozwijana w ramach programu HAWC, który ma stworzyć rewolucyjny pocisk hipersoniczny napędzany powietrzem.
  • Ostatnie testy potwierdziły dobrą jakość konstrukcji, a sam pocisk osiągnął prędkość większą niż 5 Machów. Przewidziane jest ulepszenie pocisku, który jest coraz bliżej wejścia do służby armii USA.
  • HAWC to jeden z kilku amerykańskich projektów broni hipersonicznej. Jej potencjał bojowy jest dziś na poziomie broni nuklearnej.

Reklama

Pociski hipersoniczne HAWC. Nowa broń USA

Rozwijany od 2021 roku pocisk hipersoniczny programu HAWC w końcu doczekał się ostatnich testów. DARPA wraz z US Air Force dokonała udanego oblotu broni, podczas którego osiągnęła prędkość większą niż 5-ktroność szybkości dźwięku, na wysokości ponad 18 kilometrów. Przy tym pocisk przeleciał dystans większy niż 555 kilometrów. Tym samym test potwierdził, że konstrukcja bezproblemowo osiąga podstawowe parametry pocisków hipersonicznych.

Testowany pocisk programu HAWC został stworzony przez firmę Lockheed Martin, która wyposażyła go w specjalne silniki Aerojet Rocketdyne. Prócz tego w ramach HAWC armia USA testowała także inne pociski firmy Raytheon. Według Amerykanów zakończone pocisków HAWC stanowią idealną bazę do dalszych badań i rozwoju amerykańskiej broni hipersonicznej.

Szczególną charakterystyką HAWC jest fakt, że pracuje nad specjalną modyfikacją broni hipersonicznej, napędzanej powietrzem za pomocą silników typu scramjet. Wykorzystuje prędkość, aby sprężać przepływające powietrze przed spalaniem za pomocą fal uderzeniowych. Naturalnie wykorzystano więc ten zamysł do tworzenia pocisków hipersonicznych, które opierają się na zawrotnej prędkości. 

Broń hipersoniczna groźna jak bomby atomowe

Pociski hipersoniczne stanowią uzbrojenie obecnie dwóch państw: Rosji i Chin. USA w ostatnich latach coraz bardziej zaczęła inwestować w ten rodzaj broni, ze względu na jej zastosowanie na obecnym polu bitwy.

Pociski hipersoniczne charakteryzują się niezwykłą prędkością, zasięgiem i precyzją ataków. Mogą razić cele na drugim krańcu globu, a przy tym w praktyce nie da się ich przechwycić. Dziś żaden system obrony powietrznej nie jest w stanie zestrzelić pocisku hipersonicznego. Dlatego ich potencjał odstraszania bojowego jest uznawany za porównywalny z bronią nuklearną. Nie mówiąc, że pociski hipersoniczne same są w stanie przenosić głowice nuklearne.

USA prócz HAWC rozwija także inne projekty pocisków hipersonicznych. Jednym z nich jest wystrzeliwany z poziomu samolotu AGM-183A ARRW "Arrow", który już przeszedł ostatnie testy. Według zapewnień US Air Force ma wejść do służby pod koniec tego roku (po więcej informacji kliknij artykuł obok).

W lipcu DARPA przetestowała także swój pierwszy naziemny system wystrzeliwania pocisków hipersonicznych OpFires.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy