USS "Independence". Amerykanie wycofują 10-letni okręt

W bazie US Navy w San Diego w Kalifornii odbyła się uroczystość wycofania ze służby wielozadaniowego okrętu działań przybrzeżnych USS "Independence". Jednostka ta była prototypem serii trimaranów budowanych na potrzeby amerykańskiej floty przez stocznię Austal USA.

USS "Independence" w marszu
USS "Independence" w marszuUS NAVYdomena publiczna

Okręt został zamówiony 14 października 2005 roku. Jego budowa rozpoczęła się 19 stycznia 2006 roku. Do służby został wcielony 16 stycznia 2010 roku - był to szósty okręt noszący nazwę "Independence", którą odziedziczył po lotniskowcu CV 62, który został wycofany ze służby w 1998 roku.

Przez większość swojej kariery, był wykorzystywany w charakterze jednostki doświadczalnej oraz szkolno-treningowej. Z tego też względu nie uczestniczył w żadnym rejsie operacyjnym poza wody amerykańskie. Najważniejszym wydarzeniem w historii było przebazowanie z Mobile w Alabamie do San Diego w Kalifornii oraz udział w ćwiczeniach RIMPAC 2014. Przez cały okres służby jego portem macierzystym była baza w San Diego.

Decyzja o wycofaniu USS "Independence" ze służby była podyktowana wysokimi kosztami remontu oraz modernizacji, która dostosowałaby jednostkę do standardu okrętów seryjnych. Obecnie w linii znajduje się dwanaście jednostek tego typu, a kolejnych sześć znajduje się na etapie budowy bądź odbiorów przez zamawiającego.

Dalszy los USS "Independence" nie jest znany - ma zostać zakonserwowany i oczekiwać na kolejne decyzje. 29 lipca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał umowę z firmą Wartsila Defense Inc. w sprawie realizacji usługi naprawy pędników strugowodnych oraz przekładni znajdujących się na okręcie. Prace będą kosztować do 76 mln USD i mają potrwać do lipca 2027 roku. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków - 758 tys. USD.

Łukasz Pacholski

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas