WHO wzywa kraje UE do gromadzenia leków na „kryzysy nuklearne”

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przedstawiła wytyczne dla krajów Unii Europejskiej, w jaki sposób mogą one przetrwać katastrofę nuklearną w razie, gdyby Kreml użył broni masowego rażenia podczas "wojny z Zachodem".

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przedstawiła wytyczne dla krajów Unii Europejskiej, w jaki sposób mogą one przetrwać katastrofę nuklearną w razie, gdyby Kreml użył broni masowego rażenia podczas "wojny z Zachodem".
WHO wzywa kraje UE do gromadzenia leków na „kryzysy nuklearne” /123RF/PICSEL

Stefano Sannino, sekretarz generalny Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Unii Europejskiej, ogłosił dzisiaj, że Rosja zmieniła punkt ciężkości swojej inwazji na Ukrainę. Przemawiając na konferencji prasowej w Tokio, w ramach podróży po Azji i Pacyfiku, powiedział, że Władimir Putin "przeszedł od koncepcji operacji specjalnej do koncepcji wojny przeciwko NATO i Zachodowi".

Tuż po tym kontrowersyjnym oświadczeniu, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przedstawiła wytyczne dla krajów, dzięki którym będą mogły się odpowiednio przygotować do katastrofy nuklearnej, gdyby Kreml użył broni masowego rażenia lub dokonał ataku na elektrownie jądrowe.

Reklama

WHO chce przygotować kraje UE do katastrofy jądrowej

Wytyczne WHO zawierają listę leków, które narody powinny gromadzić na wypadek "awarii radiologicznych lub nuklearnych". Nie zabrakło też szczegółowego planu postępowania w kwestii gromadzenia zapasów, które mogłyby "zapobiegać lub zmniejszać narażenie społeczeństwa na promieniowanie".

Dr Maria Neira, pełniąca obowiązki zastępcy dyrektora generalnego WHO, ostrzegła, że rządy muszą szybko udostępnić metody leczenia promieniowania i narażenia na promieniowanie jądrowe.  — Ważne jest, aby rządy były przygotowane do ochrony zdrowia ludności i natychmiastowej reakcji na sytuacje kryzysowe — powiedziała Maria Neira.

Rosja może niebawem użyć broni jądrowej w Ukrainie

Światowa Organizacja Zdrowia rozważa w swoich planach rozwoju wydarzeń kilka potencjalnych scenariuszy. Obejmują one zarówno awarie radiologiczne lub nuklearne w elektrowniach jądrowych, jak i celowe użycie materiałów promieniotwórczych w złych zamiarach.

Organizacja podkreśla, że takie sytuacje kryzysowe mogą skutkować narażeniem milionów ludzi na śmiertelne dawki promieniowania, ale wiele krajów nie jest na takie wydarzenia odpowiednio przygotowanych. Kreml od początku wojny w Ukrainie straszy UE i USA użyciem broni jądrowej, jeśli istnienie kraju będzie zagrożone. Analitycy uważają, że jeśli Rosja zacznie tracić obszary Donbasu lub Krymu, to może użyć broni masowego rażenia lub dokonać ataku terrorystycznego na ukraińskie elektrownie jądrowe, by doprowadzić do kryzysu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: The Who | UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy