Wojskowy śmigłowiec wspiera poszukiwania TOPR w Zakopanem
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego korzystają ze specjalnego śmigłowca, udostępnionego przez wojsko. Mają do tego ważny powód.
Śmigłowiec jest jednym z najważniejszych narzędzi ratowników TOPR. Gdyby nie on wielu zaginionych na górskich przełęczach nie wróciłoby do domu. Stąd muszą być w najlepszej dyspozycji technicznej.
Obecnie TOPR wykorzystuje śmigłowiec w poszukiwaniach zaginionego w Tatrach Zachodnich Rafała Pięcioraka, który wyruszył na szlak w sobotę i do dziś nie ma z nim kontaktu. Przy tym służą do monitorowania stanu ośnieżenia stoków, kontrolując zagrożenie lawinowe.
Jednak zaskoczyć nas może, że teraz zamiast śmigłowca w tradycyjnych czerwono-białych barwach, TOPR używa maszyny w morowym kamuflażu z wojskową szachownicą. Czy to sytuacja w Tatrach jest tak zła, że wojsko musiało wkroczyć w poszukiwania? Nie, to tylko górska "tradycja".
Tradycja wojska i ratowników
Obecnie ratownicy TOPR zamiast swojego standardowego śmigłowca W-3A Sokół korzystają z wojskowego zamiennika. Przekazany został przez żołnierzy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego z bazy w Powidzu. To działanie w ramach Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR.
Wojskowy śmigłowiec trafił na służbę TOPR 20 listopada. Wszystko wynika z okresowego serwisu śmigłowca W-3A Sokół TOPR, które trwają około miesiąca. "Wypożyczenie" ratownikom śmigłowca przez wojskowych to swoista tradycja, która ma miejsce co roku. Żołnierze sami wspierają poszukiwania i monitoring w Tatrach, stanowiąc załogę śmigłowców.
Sokół ciągle strzeże Tatr
TOPR otrzymał od wojska bliźniaczy śmigłowiec W-3 Sokół, który jest znany ratownikom. To polska konstrukcja PZL Świdnik, produkowana od 1985. Jest pierwszym w historii śmigłowcem opracowanym i skonstruowanym w Polsce. To niezwykle uniwersalna maszyna, zdolna przenosić bardzo specjalistyczny sprzęt do misji wielu rodzajów i wykorzystywana przez różne organizacje od prywatnych właścicieli po komandosów GROM-u. Jako śmigłowiec średnich rozmiarów może zwinnie latać w trudnych warunkach np. górskich czy nad terenem miast. Pomimo swoich rozmiarów standardowo może przewozić aż 12 osób.
Parametry techniczne bazowej wersji śmigłowca W-3 Sokół:
- Długość: 18,79 m
- Szerokość wirnika: 15,40 m
- Wysokość: 4,20 m
- Maksymalna masa startowa: 6,4 t
- Maksymalna masa ładunku podwieszonego: 2,1 t
- Napęd: 2x silniki PZL-10W o łącznej mocy 1800 km, zespolone z przekładniami WR-3
- Prędkość maksymalna: 260 km/h
- Zasięg: 730 km