Wozy bojowe Marder i Bradley trafią do Ukrainy. Co trzeba o nich wiedzieć?
Ukraina w ramach nowego pakietu pomocy otrzyma zachodnie wozy bojowe do walki z Rosją. Mowa o pojazdach Marder od Niemiec i wozach Bradley od Stanów Zjednoczonych - te maszyny to prawdziwe bestie, które mogą dać obrońcom Kijowa przewagę na polu bitwy.
Wozy bojowe Marder i Bradley. O nie Ukraina zabiegała od początku wojny
5 stycznia odbyła się rozmowa między prezydentem USA Jonem Bidenem a kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, podczas której miało dojść do uzgodnienia wspólnego wsparcia Ukrainy nowymi wozami bojowymi.
[...] Stany Zjednoczone zamierzają dostarczyć Ukrainie bojowe wozy piechoty typu Bradley, a Niemcy zamierzają dostarczyć bojowe wozy piechoty typu Marder. Oba kraje planują szkolenie ukraińskich sił zbrojnych na odpowiednich systemach
6 stycznia Biały dom potwierdził przekazanie przez USA wozów bojowych Bradley wraz z 250 tys. sztukami amunicji oraz 500 pociskami przeciwpancernymi TOW. ma nastąpić dziś podczas ogłoszenia nowego pakietu pomocy dla Ukrainy. Według wcześniejszej amerykańsko-niemieckiej deklaracji zobowiązuje to Niemcy do przekazania wozów Marder 1. Według Der Spiegel może to być od 20 do 40 sztuk niemieckich pojazdów, dostarczonych w pierwszym kwartale 2023 roku.
Nowe pojazdy to jedna z największych form pomocy Zachodu od początku wojny w Ukrainie. Kijów od dawna nalegał na wysłanie mu wozów Marder i Bradley. Ich przekazanie to bowiem duży przeskok technologiczny dla armii ukraińskiej.
Wozy Bradley. Koń roboczy amerykańskiej armii
Z tej dwójki zdecydowanie większą uwagę przykuwają amerykańskie maszyny. To konstrukcja, która od lat 70. jest podstawowym bojowym wozem piechoty USA. Bradley służy do wspierania czołgów, przewożenia i desantowania piechoty a w zależności od wersji może być także swoistym centrum prowadzenia ognia na polu walki.
Wozy Bradley przeszły szereg modyfikacji przez wszystkie lata służby. Według najnowszych doniesień przekazane zostaną wersje M2A2 ODS, które są wozami stworzonymi na bazie doświadczeń zebranych w Iraku podczas operacji Desert Storm.
Uzbrojone w 25-milimetrowe działko M242 Bushmaster, pozwalające na zwalczanie piechoty i lekkich pojazdów opancerzonych. Do radzenia sobie z czołgami używają wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71 TOW II. Nie jest to już nowoczesne uzbrojenie, ale idealnie sprawdziło się w niszczeniu czołgów T-72 podczas m.in. wojny w Zatoce Perskiej. A to właśnie takie maszyny Rosjanie głównie wysyłają do Ukrainy.
Charakterystyką Bradley’a M2A2 ODS jest dalmierz laserowy, pozwalający na szybkie rozpoznanie odległości przeciwnika, co umożliwia precyzyjny ostrzał. Nowe systemy termowizyjne dla kierowcy i systemy zakłócania wrogiej termowizji, sprawiają, że Bradley M2A2 ODS jest niezwykle groźną bronią do walki w nocy. Ważną modyfikacją M2A2 ODS jest także system informacji i kontroli walki FBCB2, pozwalający na sprawną wymianę informacji z innymi Bradley'ami z tym systemem.
Ta wersja Bradley'a jest wyposażona w silnik o mocy 600 koni mechanicznych, pozwalający rozpędzić go w terenie do 40 km\h. Dodatkowo ta wersja ma wzmocniony pancerz pozwalający wytrzymać trafienie granatnikiem RPG-7. Ponadto możliwe jest zamontowanie pancerza reaktywnego, a wersja M2A2 ODS posiada także system ochrony przed pociskami kierowanymi za pomocą podczerwieni. Z tymi usprawnieniami Bradley traci zdolność pływania ze względu na zwiększoną wagę.
Marder 1. Niemiecka jakość
Świetność wozów Bradley nie powinna jednak przyćmiewać niemieckiej pomocy. Marder 1 to wręcz ich niemiecki odpowiednik, którego produkcja zaczęła się w latach 70. Był to drugi bojowy wóz piechoty w historii, będący odpowiedzią na rosyjskie BWP-1. Dalej używany jest w niemieckiej armii mimo wprowadzania nowszych wozów bojowych Puma. Najpopularniejsza wersja to Marder 1A3, która już wcześniej była eksportowana do różnych krajów m.in. do Grecji. To ona w większości może trafić do Ukrainy.
Marder uzbrojony jest w działko kalibru 20-milimetrów Rheinmetall MK 20 DM 6A1. Sprzężony jest z dwoma karabinami maszynowymi MG3, co czyni pojazd idealnym środkiem do zwalczania piechoty i lekko opancerzonych pojazdów. Obecnie zmodernizowane Mardery do zwalczania czołgów wykorzystują system przeciwrakietowy MELLS o zasięgu 4 kilometrów. Niemniej dalej Niemcy w zapasie mają pojazdy ze starszymi systemami MILAN. Pojazd maksymalnie może osiągać prędkość 65 km\h.
Mardery posiadają także bardzo rozwinięte systemy kontroli i prowadzenia walki jak celownik teleskopowy PERI-Z11A1 do dokładnych obserwacji i celowania w ciągu dnia. Ponadto wersja Marder 1A3 charakteryzuje się wyposażeniem specjalnie przystosowanym do kierowania ogniem np. artylerii. Posiadając wieżowe urządzenie do lokalizacji celu TZG 90 i radiotelefony kryptograficzne SEM 80/90 umożliwiające sprawne koordynowanie ataku. A to na pewno przyda się Ukraińcom do zwalczania Rosjan.
Znaczenie wozów Marder i Bradley dla Ukrainy
Pomoc nie zakłada wysłania najnowszego sprzętu ani czegoś, co jest tak rewolucyjne, jak HIMARS-y, ale może znacząco usprawnić działanie ukraińskiej armii. Bojowe wozy piechoty to podstawowa broń wojny umożliwiająca prowadzenie połączonych operacji. Bez nich np. czołgi byłyby bezbronne a piechota odsłonięta na ogień artyleryjski.
Wozy Marder i Bradley są przy tym są technologicznie znacznie lepsze od rosyjskich wozów bojowych BWP-1/BWP-2 masowo używanych przez Ukraińców, jak i Rosjan. Pomoc daje więc nowe możliwości Ukraińcom prowadzenia walki, które mogą wykorzystać np. do poprowadzenia nowej ofensywy na wiosnę. Szczególnie że zapowiedź wozów Marder i Bradley w Ukrainie zbiega się z innymi systemami, jakie mają trafić do Ukrainy m.in. francuskimi pojazdami AMX-10.
Co jednak ważniejsze wozy Marder i Bradley dla Ukrainy mogą być początkiem znacznie szerszej pomocy Niemiec i USA. Obok Marderów Niemcy chcą wysłać także baterię Patriot, co jest jak na razie największa deklaracja pomocy od Niemców. Natomiast Bradley to najpotężniejszy wóz bojowy, jaki ma wysłać USA. Możliwe więc, że w 2023 roku te dwa kraje zdecydują się na jeszcze większą pomoc, chociażby w postaci czołgów.