Francja dostarczy Ukrainie "lekkie czołgi". To pojazdy opancerzone AMX-10

Po raz pierwszy tak silnie uzbrojone pojazdy zachodniej konstrukcji trafią na Ukrainę. Prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał Wołodymyrowi Zełenskiemu, że Paryż dostarczy "lekkie czołgi bojowe" czyli opancerzone pojazdy AMX-10 RC. Od razu ruszą do walki z Rosjanami.

To historyczna decyzja Francji. Po raz pierwszy w historii "lekkie czołgi" zaprojektowane i produkowane przez państwo NATO trafią na front wojny Ukrainy z Rosją. O swojej decyzji prezydent Francji poinformował prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w rozmowie telefonicznej. Chodzi o kołowe pojazdy opancerzone AMX-10 RC mieszczące się w kategorii "lekkie czołgi". Są silnie uzbrojone i mogą być dla Rosjan poważnym problemem. Francja posiada 240 takich pojazdów - na razie nie wiadomo, ile z nich trafi na Ukrainę.

AMX-10RC potężnie uzbrojone

Opancerzony samochód rozpoznawczy AMX-10RC to pojazd kołowy w układzie 6 x 6. Załogę stanowi czterech żołnierzy: dowódca, kierowca, działonowy i ładowniczy. Jego kadłub wykonany jest ze spawanych płyt aluminiowych, które są w stanie wytrzymać uderzenie pocisku przeciwpancernego kalibru do 12,7 mm. Pojazd jest bardzo szybki i potrafi rozwinąć prędkość do 85 km/h. Najważniejszym atutem AMX-10RC jest jego potężne uzbrojenie, które pasuje do kategorii "lekki czołg". Na środku kadłuba jest zamontowana armata kalibru 105 mm, która znajduje się na obracanej wieży typu czołgowego. Oprócz tego jest karabin maszynowy kaliber 7,62 mmm sprzężony z armatą. Pojazd jest wyposażony w komputerowy system kierowania ogniem COTOC. 

Reklama

AMX-10RC - francuski współczesny opancerzony samochód rozpoznawczy, najważniejsze dane:

  • Silnik: 1 silnik Hispano-Suiza HS-115 lub Baudouin 6F-11 SRX o mocy 260 lub 280 KM
  • Długość: 9,15 m
  • Szerokość: 2,95 m
  • Wysokość: 2,68 m (do stropu wieży), 1,58 m (kadłuba)Masa: 15 880 kg (bojowa)
  • Prędkość: 85 km/h (droga), 35 km/h (teren), 7,2 km/h (pływanie)
  • Zasięg: 1000 km

Uzbrojenie i wyposażenie:

  • 1× armata czołgowa F2 GIAT kal. 105 mm (38 nab.)
  • 1× karabin maszynowy AA NF-1 kalibru 7,62 mm (sprzężony z armatą, 4000 nab.)
  • 4 (2×2) wyrzutnie granatów dymnych

Oprócz "lekkich czołgów" AMX-10RC Francja zapowiedziała dostarczenie dla ukraińskiej armii transporterów opancerzonych Bastion. Każdy pojazd Bastion zabiera na pokład 8 żołnierzy (i dwóch członków załogi). Ma także bogaty zestaw dodatkowego wyposażenia i uzbrojenia.

Obiecaną przez Emanuela Macrona dostawę pojazdów z Francji potwierdził w serwisie społecznościowym prezydent Ukrainy. "Dziękuję, przyjacielu! Twoje przywództwo przyspiesza nasze zwycięstwo" - napisał Wołodymyr Zełenski. Decyzja Francji o przekazaniu Ukrainie tak silnie opancerzonych i uzbrojonych pojazdów jest bezprecedensowa. 

Od dawna eksperci wojskowi mówią o tym, że Ukraina oprócz systemów artyleryjskich potrzebuje do walki zachodnich czołgów. Tylko one pozwoliłyby uzyskać szybką przewagę na froncie, ale taki gest mógłby zdenerwować Rosję. Propaganda Kremla od dawna twierdzi, że Rosja prowadzi wojnę nie z Ukrainą, ale z NATO. Pojawienie się na froncie lekkich czołgów bojowych AMX-10 RC na pewno zostanie zauważone przez Kreml.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama