Aplikacja Facebooka potajemnie włącza aparat w iPhone’ach i obserwuje użytkowników

Dzień bez facebookowej wpadki dniem straconym? Na to wygląda, bo nie da się ukryć, że serwis społecznościowy Marka Zuckerberga dosłownie co chwilę negatywnie nas zaskakuje.

Po raz kolejny sytuacja dotyczy prywatności i bezpieczeństwa, bo jak donoszą użytkownicy iPhone’ów, nowy błąd w aplikacji Facebooka na iOS włącza aparat bez ich zgody - do aktywacji kamery dochodzi najczęściej, kiedy użytkownik otwiera zdjęcie lub filmik na pełnym ekranie. O sprawie zrobiło się głośno w niedzielę, kiedy jeden z użytkowników serwisu, Joshua Maddox, umieścił w sieci nagranie, które dokumentuje i udowadnia niepożądane zachowanie urządzenia - warto jednak pamiętać, że już 2 listopada pojawiły się pierwsze głosy sugerujące, że coś jest nie tak.

Reklama

Serwis Mashable postanowił dokładniej zbadać sprawę i samodzielnie przekonać się o błędzie, tj. wywołać go na modelu iPhone 6, korzystając z najnowszej wersji aplikacji (246) na iOS w wersji 13.2.2. Jak się szybko okazało, wystarczy pozwolić facebookowej aplikacji na używanie aparatu, żeby wywołać opisywaną przypadłość. Redaktorom serwisu udało się jednak odnotować, że cofnięcie wyżej wymienionego zezwolenia może być tymczasowym rozwiązaniem problemu, choć Facebook i tak podejmuje próbę korzystania z aparatu, tyle że nieskuteczną. 

Czy zatem wszyscy użytkownicy Facebooka na iPhone’ach są zagrożeni? Joshua Maddox poinformował, że sprawdzał błąd na różnych smartfonach i wersjach iOS, przez co udało mu się ustalić, że bezpieczni są użytkownicy systemu iOS w wersji 12. Serwis TheNextWeb podaje zaś, że zweryfikował również iOS 13.1 i na tym również nie zauważył błędu. Co jednak ciekawe, część użytkowników zrażona wcześniejszymi doświadczeniami i wpadkami Facebooka straciła w końcu zaufanie do koncernu, głośno zastanawiając się, czy to na pewno błąd, czy może celowe działanie.

W związku z tym Mashable podjęło próbę zweryfikowania sprawy u źródła, w efekcie czego możemy przeczytać oficjalne firmy, które potwierdza, że mamy do czynienia z błędem: -  Niedawno odkryliśmy, że wersja 244 aplikacji Facebooka na iOS niepoprawnie reaguje na włączenie trybu poziomego. Próbując to naprawić w ubiegłym tygodniu w wersji 246 (opublikowanej 8 listopada), przypadkowo wprowadziliśmy inny błąd, który powoduje, że aplikacja włącza aparat sąsiadujący z tablicą, kiedy użytkownicy klikają w zdjęcia. Nie widzieliśmy żadnych dowodów na to, że jakiekolwiek zdjęcia lub nagrania były uploadowane z powodu tego błędu. Już wprowadzamy fix tego błędu.  

Źródło: GeekWeek.pl/Mashable

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy