Apple i Google powinni połączyć siły? To byłoby coś, ale…

Czy wielcy rynkowi rywale mogą połączyć swoje siły dla dobra ogółu? Nieprawdopodobne, ale Steve Wozniak już snuje tego typu wizję. Liczy bowiem, że współpraca gigantów mogłaby zaowocować produktami najwyższej jakości.

Steve'a najwyraźniej poniosła fantazja
Steve'a najwyraźniej poniosła fantazjaAFP

W wywiadzie dla BBC współzałożyciel firmy Apple wspomniał, że bardzo chciałby, aby firmy z Mountain View i Cupertino zaczęły ściśle współpracować. Steve jest bowiem pod wielkim wrażeniem części rozwiązań Google’a, które chciałby mieć w urządzeniach Apple.

Szczególnie podoba mu się działanie silnika wyszukiwarki, który współpracuje z mechanizmem rozpoznawania mowy w Androidzie. Wozniak twierdzi, że w wielu wypadkach sprawuje się on lepiej niż Siri. Wierzy także, że rozwiązanie firmy z Mountain View jest jednym, które może uczynić komputery/smartfony bardziej inteligentnymi. “Modlę się do Boga o to, aby Apple i Google zostali w przyszłości partnerami." - mówił Wozniak.

Wozniak w wywiadzie sugerował nawet, że nie widzi przeszkód, aby obie firmy w przyszłości rozpoczęły współpracę. Kluczowe są jednak warunki udostępniania autorskich rozwiązań. Steve bardzo chciałby, aby firmy licencjonowały patenty za rozsądne pieniądze. Dzięki temu przykładowo część udanych funkcji ze smartfonów Samsunga mogła pojawiać się w iPhone’ach.

Pomimo, że Google i Apple mają różne podejście do zarabiania pieniędzy, połączone siły gigantów mogłyby przyczynić się do powstania rewelacyjnych produktów. Szczególnie urządzeń takich jak inteligentne zegarki czy okulary wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość.

Zdaniem Wozniaka - tego typu sprzęt prezentuje się dość interesująco. Nie ma on bowiem nic przeciwko dużym rozmiarom noszonego na nadgarstku “zegarka", gdyż kluczowe jest to, aby oferował funkcje jakie dają smartfony. Nie jest zresztą sam w tego typu rozważaniach. Wielu użytkowników nie miałoby nic przeciwko noszeniu na nadgarstku komputera przypominającego ten Predatorów z popularnych komiksów i filmów. O ile oczywiście oferowałby odpowiednio rozbudowane funkcje, a nie ich namiastkę - jak obecne inteligentne zegarki.

Wizje świata przedstawione przez Wozniaka w wywiadzie dla BBC wydają się bardzo ciekawe. Niestety są też utopijne.

Mateusz Żołyniak

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas