Co to jest eSIM i jakie telefony obsługują kartę eSIM?
Karty eSIM cieszą się coraz większą popularnością na rynku telefonów komórkowych. To nic innego jak elektroniczna karta SIM dostępna w urządzeniu. Posługiwanie się kartą eSIM jest niezwykle wygodne, nie trzeba fizycznie umieszczać jej w smartfonie, a instalacja trwa kilka chwil. Jak wyrobić kartę eSIM i jakie telefony ją obsługują?
Spis treści:
Co to jest eSIM i czym się różni od zwykłej karty SIM?
eSIM to cyfrowy odpowiednik karty SIM, czyli Subscriber Identity Module - modułu identyfikacji abonenta. W przeciwieństwie do swojego tradycyjnego zamiennika ten nowoczesny moduł jest zintegrowany z płytą główną smartfonu lub innego urządzenia.
Technologia e-SIM korzysta z chipu eUICC, który jest na stałe wlutowany wewnątrz smartfonu. Nie potrzeba zatem obawiać się uszkodzeń fizycznych, zużycia oraz zgubienia karty, jeśli często zmieniasz model telefonu lub przekładasz kartę z urządzenia do urządzenia. Wszystko odbywa się elektronicznie.
Telefony z modułem eSIM z reguły mają smuklejszy kształt, posiadają wodoodporną konstrukcję oraz cechują się większą wydajnością innych podzespołów.
eSIM w Polsce: Plus, Orange, Play, T-Mobile, Otvarta
Operatorzy w Polsce już teraz umożliwiają korzystanie z kart eSIM. Prekursorem był Orange, który wprowadził usługę na polski rynek w marcu 2019 roku. Obecnie tego typu oferta dostępna jest także w sieciach:
- Plus - eSIM dla wszystkich ofert;
- Play - eSIM dla ofert na kartę, MIX, abonamentów i ofert biznesowych;
- T-Mobile - eSIM dla wszystkich klientów z abonamentem;
- Otvarta - eSIM dla wszystkich klientów abonamentowych.
Jak wyrobić kartę eSIM?
Wyrobienie karty eSIM jest proste. Wystarczy, że zgłosisz się do operatora z prośbą o wymianę SIM na cyfrowy odpowiednik eSIM. Opcje są trzy: możesz zadzwonić na infolinię, udać się do salonu lub skorzystać ze strony internetowej konkretnej sieci.
Cena za kartę eSIM zależy od operatora. W sieciach takich jak Orange, T-Mobile, Plus wymiana karty SIM na eSIM jest darmowa. W przypadku operatora Otvarta taka usługa kosztuje 5 złotych.
Aby aktywować kartę eSIM, wystarczy zeskanować kod QR z poziomu ustawień urządzenia. Technologię można również zainstalować manualnie przy użyciu kodu aktywacyjnego przesłanego przez operatora.
Jakie telefony obsługują kartę eSIM?
Aby móc korzystać z karty eSIM konieczne jest posiadanie urządzenia obsługującego tę technologię. Z roku na rok przybywa ilość modeli telefonów, które umożliwiają instalację wirtualnej karty SIM. Na tej liście są:
- Apple: iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone SE, iPhone Pro Max, iPhone serii 11 i nowsze (w tym Apple iPhone 14, 14 Pro i 14 Pro Max);
- Samsung: Samsung Galaxy A54, Samsung Galaxy Fold, Samsung Galaxy Z Fold 2, Samsung Galaxy Z Fold 3 5G, Samsung Galaxy Z Fold 4, Samsung Galaxy Z Flip, Samsung Z Flip 3 5G, Samsung Galaxy Z Flip 4, Samsung Galaxy seria S20, S21, S22, S23, S23+, S23 Ultra, Samsung Galaxy Note 20, Samsung Galaxy Note 20 Ultra;
- Huawei: Huawei P40, Huawei P40 Pro, Huawei Mate 40 Pro;
- Honor: Honor Magic 5 Pro;
- Motorola: Motorola Edge 40 Pro, Motorola Razr, Motorola Razr 5G, Motorola Edge (2022), Motorola Moto Razr (2022);
- Google: Google Pixel 7, Google Pixel 7 Pro, Google Pixel 6a, Google Pixel 6, Google Pixel 6 Pro, Google Pixel 5, Google Pixel 5a, Google Pixel 4 XL, Google Pixel 4, Google Pixel 4a, Google Pixel 3 XL, Google Pixel 3, Google Pixel 3a, Google Pixel 2 XL, Google Pixel 2;
- Sony: Sony Xperia 1 IV, Sony Xperia 5 IV, Sony Xperia 10 IV;
- myPhone: myPhone Hammer Blade 3, myPhone Hammer Explorer Pro;
- Xiaomi: Xiaomi 12T Pro, Xiaomi Redmi Note 11;
- Vivo: Vivo X80.
Zobacz także:
15 telefonów, które promieniują najbardziej. Czy są niebezpieczne?Dlaczego w pociągu tak ciężko o internet?