Google ponownie chce abyśmy krócej używali smartfonów
Aleksander Piskorz
Google wprowadza kolejne rozwiązania w ramach „Digital Wellbeing”. Firma zaprezentowała kilka eksperymentalnych aplikacji, które mają skrócić codzienny czas użytkowania smartfona.
Nowe aplikacje od Google różnią się od tych, które zostały zaprojektowane do tego, aby sterować czasem spędzanym przy ekranie urządzenia. Każdy z programów posiada otwarty, ogólnodostępny kod źródłowy - swoim pomysłem Google chce zachęcić użytkowników do myślenia nieco innymi schematami.
Jedna z aplikacji została oznaczona jako Unlock Clock - program w prosty sposób pokazuje, ile razu użytkownik odblokował telefon danego dnia. Kolejna z nich, We Flip pozwala grupie przyjaciół lub rodzinie całkowicie odłączyć się od technologii naciskając duży przełącznik - jeśli któraś z osób odblokuje telefon wtedy też sesja kończy się dla wszystkich. Ostatnie z rozwiązań to Desert Island oraz Morph: oba programy stosują podejście mające na celu skrócić czas patrzenia na wyświetlacz. Pierwsza z aplikacji proponuje spędzanie dnia jedynie z najważniejszymi aplikacjami podczas gdy druga ma pomóc zapewnić użytkownikom koncentrację poprzez dobieranie odpowiednich programów o wybranej porze dnia.
To nie pierwszy raz, kiedy giganci technologiczni starają się znaleźć sposób na to, aby zminimalizować ryzyko uzależnienia od smartfona. W 2018 roku Apple wprowadziło do swojego systemu operacyjnego możliwość dokładnego podejrzenia kiedy i na co "marnujemy" czas podczas użytkowania telefonu. Google oferuje podobne możliwości w urządzeniach z Androidem i jednocześnie otwiera platformę Digital Wellbeing Experiments na wszystkich programistów oraz inne, kreatywne osoby.
Obecnie nowe aplikacje Google działają jedynie na smartfonach z Androidem - amerykański producent nie ma póki co zamiaru wydawać ich także na platformie iOS.