Jak odzyskać skasowane SMS z telefonu?

Jak odzyskać skasowane SMS z telefonu? Zwykle taki proces wydaje się bardzo skomplikowany, co powoduje niechęć u użytkowników. Niemniej, wszystko zależy od tego, jak dużo wiemy o samym procesie usuwania wiadomości. Przedstawiamy informacje o sposobie usuwania SMS. Dodatkowo wskażemy rozwiązanie, które pozwoli przywrócić skasowane SMS na nasze urządzenie.

Proces odzyskiwania skasowanych SMS z telefonu przebiega w różny sposób. Wszystko zależy od systemu operacyjnego, który obsługuje nasz telefon. Inaczej będzie ten proces przebiegać przy Androidzie, a inaczej na telefonach od Apple. Dlatego też postaramy się przedstawić obie możliwości. Dzięki temu każdy użytkownik znajdzie rozwiązanie idealne dla siebie.

Skasowałem SMS. Czy mogę go odzyskać?

Zdarza się, że przypadkowo sprzątając aplikację Wiadomości usuniemy SMS, który jest dla nas ważny. Skasowanie wiadomości nie oznacza natomiast, że został on doszczętnie usunięty z pamięci telefonu. Po prostu jest on niewidoczny w naszej skrzynce i staje się plikiem nieaktywnym. Należy natomiast pamiętać, że SMS usunięte są uznawane jako zbędne dane. Oznacza to, że w każdej chwili może dojść do nadpisania skasowanych wiadomości innymi treściami.

Reklama

Aby zapobiec nadpisaniu danych, należy od razu po usunięciu wiadomości zablokować w smartfonie jakąkolwiek możliwość nadpisania plików. Chodzi tutaj o:

  • Wyłączenie dostępu do Wi-Fi i Internetu mobilnego. Często zdarza się, że mając dostęp do sieci, telefon automatycznie aktualizuje oprogramowania lub przesyła nam np. wiadomości z komunikatorów. Te dane zapisują się w pamięci.
  • Włączenie trybu samolotowego. Blokuje to dostęp jakichkolwiek osób do kontaktu z nami. Nowe wiadomości lub połączenia również pozostają w pamięci i mogą być zagrożeniem dla nieaktywnych danych.

Jak odzyskać skasowane SMS. System Android

System Android stanowczo utrudnia proces odzyskiwania skasowanych SMS. Wszystko przez to, że nie posiada on wbudowanego kosza, jak w komputerze. Umożliwiłby on dostęp do skasowanych plików i podjęcia decyzji o ich losie przed ostateczną kasacją. Jakie są więc metody na odzyskanie usuniętych wiadomości na Androidzie?

Po usunięciu wiadomości lądują one w folderze ukrytym. Nie mamy do niego wglądu nawet jeśli spróbujemy wejść w telefon z poziomu komputera. Tutaj pojawia się pierwszy sposób, który pozwoli nam dostać się do zablokowanych wiadomość - dostęp administratorski. Możemy z niego skorzystać z poziomu rootu telefonu. Otrzymujemy dostęp administratora i w zaawansowanych komendach możemy mieć wgląd w całą pamięć telefonu.

Rootowanie telefonu możliwe jest po wyłączeniu telefonu i próbie uruchomienia wciskając jednocześnie power i guzik do podgłaszania. Jeśli ten sposób nie zadziała, konieczne będzie zainstalowanie autorskich programów dających dostęp do profilu administratora.

Opcje alternatywne na odzyskanie SMS w systemie Android

Jeśli chcemy zabezpieczyć się przed przypadkowym usunięciem SMS z telefonu, możemy zrobić to za pomocą dysku Google. Istnieje opcja zapisania w chmurze kopii zapasowej naszego urządzenia. Nie daje to natomiast stuprocentowej pewności odzyskania wiadomości. Kopia aktualizowana jest co kilkanaście godzin. Jeśli nie zareagujemy wystarczająco szybko po usunięciu SMS, nie będzie ona dostępna w naszej kopii zapasowej. Kopię zapasową możemy uruchomić w Ustawieniach, następnie w Google i Kopia zapasowa.

Ostatnią alternatywą, lecz mało polecaną jest skorzystanie z aplikacji do odzyskiwania danych. Dlaczego nie jest to dobre rozwiązanie? Instalacja takiego programu nadpisuje dane w telefonie, co może skutkować ostatecznym pozbyciem się schowanej w pamięci wiadomości. Dodatkowo opcja ta jest niebezpieczna, gdyż to aplikacja otrzymuje dostęp administratora. Możemy więc skorzystać z oprogramowania, mającego na celu włamanie się do naszego telefonu i pobierania wszystkich danych wrażliwych.

Jak odzyskać skasowane SMS. iPhone (iOS)

Odzyskanie skasowanych SMS z iPhone jest dużo łatwiejsze, niż w przypadku telefonów z Androidem. Wszystko dzięki usłudze iCloud oraz iTunes. Domyślnie nadpisują one kopię zapasową w chmurze Apple, która umożliwia przywrócenie poprzedniej wersji. Oba przypadki natomiast uratują nas wyłącznie w momencie, w którym kopia była stworzona jeszcze przed usunięciem wiadomości.

Przywrócenie kopii zapasowej z iCloud możliwe jest w momencie przywrócenia telefonu do ustawień fabrycznych. Mimo wszystko w sytuacji, w której potrzebujemy odzyskać wyłącznie skasowane SMS, nie musimy tego robić. Wystarczy zalogować się do konta iCloud i wejść w zakładkę wiadomości tekstowych. Należy wtedy wybrać interesujące nas wiadomości, wyłączyć wiadomości tekstowe i wybrać opcję "zachowaj na moim telefonie". Po tym ponownie uruchamiamy funkcję SMS i klikamy połącz.

Odzyskanie skasowanych SMS na iPhone przez iTunes i odzyskiwanie danych

iTunes jest opcją alternatywną dla tych, którzy nie chcą tworzyć kopii zapasowej w aplikacji iCloud. Mimo wszystko odzyskanie danych możliwe jest tylko w przypadku regularnego nadpisywania kopii. Gdy uda się to zrobić, wystarczy podłączyć iPhone do komputera. Aplikacja uruchomi się automatycznie. Służyć nam może również do zgrywania danych z telefonu na telefon. Po wejściu w iTunes wchodzimy w opcję Podsumowanie, a dalej w panelu Backup wybieramy komendę Przywróć.

W iPhone istnieje również możliwość odzyskania skasowanych SMS przez aplikacje zewnętrzne. Tu jednak sytuacja jest bardzo podobna do tego, co oferują nam zewnętrzne aplikacje na Androida. Mogą spowodować więcej szkód niż pożytku, a finalnie i tak nie mamy stuprocentowej pewności, że wiadomości zostaną odzyskane.

***

Czytaj także:

Elon Musk zapowiada blisko 1 mld użytkowników Twittera

Co zamiast Netflixa? 10 alternatywnych serwisów VOD z serialami i filmami

Kosmiczny internet Starlink w samolotach. Jest pierwsza umowa!


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sms | odzyskiwanie danych | Telefon | android | iPhone | iOS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy